Μπάγερν - Γκραν Κανάρια 84-77

Γιώργος Κούβαρης
Με τον Ντέρικ Ουίλιαμς σε εξαιρετική βραδιά, η Μπάγερν Μονάχου έριξε με τον καλύτερο τρόπο την αυλαία της στη φετινή EuroLeague καθώς επικράτησε της επίσης αδιάφορης και αποκλεισμένης Γκραν Κανάρια με 84-77.

Μπάγερν Μονάχου και Γκραν Κανάρια ολοκλήρωσαν τις φετινές τους υποχρεώσεις στην κορυφαία ευρωπαϊκή διασυλλογική διοργάνωση, με τη γερμανική ομάδα να ανανεώνει το ραντεβού της για τη νέα σεζόν και τον σύλλογο από τους Κανάριους Νήσους να επικεντρώνεται στη... σωτηρία της και την παραμονή της στην Liga Endesa.

Οι γηπεδούχοι δεν αντιμετώπισαν κανένα πρόβλημα και είχαν σταθερά το προβάδισμα στο σκορ χάρη στον εξαιρετικό Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής. Οι Λούτσιτς (13π.) και Κόπονεν (10π.) ήταν εκείνοι που τον ακολούθησαν, ενώ από την Γκραν Κανάρια ξεχώρισε ο Βένε με 19 πόντους (5/6δίπ., 2/3τρίπ., 3/4β.)

Το ματς

Το γεγονός ότι το ματς ήταν παντελώς αδιάφορο και για τις δύο ομάδες, είχε ως αποτέλεσμα το -κατά διαστήματα- όμορφο μπάσκετ στο πρώτο μισό του αγώνα. Ο Ντέρικ Ουίλιαμς ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου έχοντας 14 πόντους με 4/7 δίποντα και 2/3 τρίποντα, με την Μπάγερν να έχει το προβάδισμα με 44-35. Η γερμανική ομάδα είχε σταθερά τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο δεκάλεπτο (26-20) ενώ στο ημίχρονο μέτρησε 14/22 δίποντα και 4/10 τρίποντα για το προβάδισμα των 9 πόντων. Στον αντίποδα ο Βένε αποτελούσε την αξιόπιστη λύση της Γκραν Κανάρια (11π., 2/2δίπ., 2/3τρ.) η οποία εύστοχη στα δίποντα (7/10) αλλά... άστοχη στα τρίποντα (5/15).

Η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη για τους γηπεδούχους, οι οποίοι κατάφεραν να κλείσουν την 3η περίοδο στο +20 (73-53). Ο Ουίλιαμς συνέχισε με τον... ίδιο ρυθμό, με τους Λούτσιτς και Κόπονεν να έχουν μπει με τη σειρά τους στην εξίσωση του ματς. Η Γκραν Κανάρια το μόνο που έκανε στην τελευταία περίοδο ήταν να εκμεταλλευτεί τη χαλάρωση της Μπάγερν και να «ροκανίσει» την διαφορά μέχρι το τέλος, όταν και διαμορφώθηκε το τελικό 84-77.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπάγερν επέβαλε από το ξεκίνημα του αγώνα τον ρυθμό της, έχοντας 70% στα δίποντα (28/40!) ενώ οι παίκτες του Ράντονιτς μοίρασαν και 21 ασίστ.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς τελείωσε το παιχνίδι με 20 πόντους έχοντας 6/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη σε 24 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούτσιτς ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας 13 πόντους με 5/6 δίποντα και 1/3 τρίποντα.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Όριολ Παουλι ήταν «ωσεί παρών» στο Μόναχο.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 3ο δεκάλεπτο και το επιμέρους 29-18 της Μπάγερν που έστειλε την διαφορά στους 20 πόντους (73-53).

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντέρικ Ουίλιαμς στο δεύτερο ημίχρονο, όταν πέρασε κάτω από το καλάθι της Γκραν Κανάρια, και με μισή περιστροφή του σώματος κάρφωσε μέσα στο πρόσωπο του Αλεξάντερ Μπαλτσερόφσκι.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τα 10 άστοχα τρίποντα (6/16) και το 66% στις βολές, ενώ η Γκραν Κανάρια τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 44-35, 73-53, 84-77