Βιλερμπάν - ΤΣΣΚΑ 67-66: Οι Γάλλοι... ξέραναν τους πρωταθλητές Ευρώπης!

Η Βιλερμπάν έριξε τη... βόμβα της 7ης αγωνιστικής, επικρατώντας της ΤΣΣΚΑ με σκορ 67-66 και κάνοντας το 4/4 στην έδρα της στο ντεμπούτο του Κώστα Κουφού στην EuroLeague.

Η Βιλερμπάν διατήρησε το αήττητο στο Astroballe ρίχνοντας στο καναβάτσο την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη χάρη στο μεγάλο τρίποντο του Τζόρνταν Τέιλορ στα τελευταία δευτερόλεπτα! Ο Μάικ Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ όμως αστόχησε κι έτσι οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 4-3, ρίχνοντας τους Ρώσους στο 5-2. Σε ό,τι αφορά τον Κώστα Κουφό, ο ομογενής σέντερ είχε 4 πόντους με 2/2 δίποντα και 2 ριμπάουντ σε 6:41.

O αγώνας

Ο Μάικ Τζέιμς κουβάλησε επιθετικά την ΤΣΣΚΑ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με τη Βιλερμπάν, σκοράροντας για το 8-12 στο 5:46 και φτάνοντας τους 6 πόντους με 3/5 δίποντα σε αυτό το διάστημα. Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 12-17 κι εν συνεχεία ο Κώστας Κουφός έκανε το 17-21 όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, έτρεξαν σερί 12-0 και προηγήθηκαν 29-21 με τον Τέιλορ στο 16:26 πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33-30.

Μάλιστα ο Τέιλορ ανέβασε τη διαφορά στο +9 (44-35, 12:48) σκοράροντας πίσω από τα 6μ.75 όμως η ΤΣΣΚΑ δεν επέτρεψε στη Βιλερμπάν να ξεφύγει στο σκορ. Αντίθετα, ανέκτησε το προβάδισμα με τους πρώτους πόντους του Νταρούν Χίλιαρντ (46-47) κι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 50-52.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ ως τα τελευταία δευτερόλεπτα, εκεί όπου οι Γάλλοι μείωσαν σε 64-66, ο Τζέιμς αστόχησε στα 25" για το τέλος κι εν συνεχεία ο Τζόρνταν Τέιλορ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 67-66 στα 13"! Ο Τζέιμς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της ΤΣΣΚΑ όμως αστόχησε και η Βιλερμπάν πανηγύρισε την τεράστια νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 12-17, 33-30, 50-52, 67-66.