Ζαλγκίρις - Μπαρτσελόνα 86-93: Χίγκινς και Μίροτιτς «καθάρισαν» για την Μπάρτσα (vid)

Η Μπαρτσελόνα (6-1) νίκησε την Ζαλγκίρις (3-4) μ 86-93 έχοντας Χίγκινς (27π.) και Μίροτιτς (24π.) σε καταπληκτικό βράδυ.

Η Μπαρτσελόνα έφυγε με σημαντική νίκη από το Κάουνας αφού επικράτησε της Ζαλγκίρις με 86-93.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις έμεινε κοντά στο σκορ αν και σε καμία περίπτωση δεν την εξυπηρετούσε ο γρήγορος ρυθμός της Μπαρτσελόνα. Ο Μίροτιτς έκανε ό,τι ήθελε την αντίπαλη άμυνα και αυτός κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Στο τέλος του ημιχρόνου το τρίποντο του Χάνγκα και ένα νέο καλάθι του Μίροτιτς έδωσαν «αέρα» 9 πόντων στους Ισπανούς (38-47, 20').

Ο ΛεΝτέι στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε φουριόζος και με 7 δικούς του πόντους , η Ζαλγκίρις ισοφάρισε σε 47-47 (22'). Η άμυνα των γηπεδούχων είχε σκληρύνει αρκετά με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να μη βρίσκει διάδρομο προς το καλάθι (49-51, 26').

Οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο ξεδίπλωσαν την ποιότητά τους στο παρκέ του Κάουνας και με καλάθια του Χίγκινς η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο (64-74, 33'). Η Ζαλγκίρις κατάφερε να πλησιάσει στους 5 πόντους (77-82, 37'), ωστόσο έμεινα ψύχραιμη η Μπαρτσελόνα και πήρε τη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα ήταν ανώτερη στα ριμπάουντ (19-34) κι είχε 24 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κόρι Χίγκινς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (4/5δ., 5/5τρ., 4/4β.) και 4 ριμπάουντ.

Εξαιρετικός ως συνήθως κι ο Νίκολα Μίροτιτς με 24 πόντους (6/10δ., 0/3τρ., 12/12β.) και 6 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Άντε Τόμιτς βοήθησε αρκετά με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Εντγκάρας Ουλανόβας ολοκλήρωσε το παιχνίδι χωρίς πόντο σε 18:46 συμετοχής.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Η Ζαλγκίρις πλησίασε σε 83-87, όμως ακολούθησαν 2/2 βολές του Μίροτιτς και κλέψιμο και lay up του Ντιλέινι.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Τζοκ Λαντέιλ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης,

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις την άμυνα που έπαιξε. Η Μπαρτσελόνα το γεγονός ότι πήρε 14 επιθετικά ριμπάουντ βρήκε μόλις 14 πόντους από αυτά.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 40-47, 61-66, 86-93