ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζάλγκιρις 85-82: Ο Τζέιμς «ξέρανε» τους Λιθουανούς στην εκπνοή! (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Με τρίποντο στην εκπνοή της παράτασης, ο Μάικ Τζέιμς χάρισε τη νίκη στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 85-82 και έριξε στο καναβάτσο την αξιόμαχη Ζάλγκιρις Κάουνας που διεκδίκησε το «διπλό» μέχρι το τέλος!

Γι' αυτά τα σουτ αποκτήθηκε ο Μάικ Τζέιμς από την ΤΣΣΚΑ Μόσχας!

Γι' άλλη μια φορά, ο Αμερικανός γκαρντ απέδειξε ότι είναι από τους καλύτερους clutch παίκτες της EuroLeague και ικανός να «σκοτώσει» οποιονδήποτε αντίπαλο όταν έχει τη μπάλα στα χέρια στις λεγόμενες «late game situations». Το έκανε και κόντρα στην Ζάλγκιρις!

Όχι μόνο σημείωσε τους 10 (από τους 16 στην παράταση) τελευταίους πόντους της ομάδας του, αλλά έμελλε να ευστοχήσει και στο νικητήριο τρίποντο με το οποίο η ΤΣΣΚΑ Μόσχας έφτασε στο 8-4, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους «βυθίστηκε» ακόμη καθώς γνώρισε την 6η συνεχόμενη ήττα της. Ο Τζέιμς σταμάτησε στους 19 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 8/9 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Γιάνις Στρέλνιεκς ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 20 πόντους (7/9δίπ., 1/4τρ., 1/1β.)

Από πλευράς Ζάλγκιρις που «κοίταξε» στα μάτια την ΤΣΣΚΑ, ο Ουόκαπ είχε 19 πόντους με 5/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ εξαιρετικό ματς, ειδικά στα τελευταία λεπτά, έκανε ο Λούκας Λεκαβίτσιους (15π., 6/9δίπ., 0/1τρ., 3/4β.)

Το ματς

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν το παιχνίδι και ήταν... τσακωμένες με την επίθεση, Ειδικά η ΤΣΣΚΑ Μόσχας η οποία είχε «εγκλωβιστεί» από την καλά διαβασμένη άμυνα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους με αποτέλεσμα να περιοριστεί στους 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο και να βρεθεί πίσω στο σκορ με 17-9! Ένα διάστημα όπου οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μέτρησαν μόλις 3/16 σουτ εντός παιδιάς, είχαν τα μισά ριμπάουντ σε σχέση με την Ζάλγκιρις (7-14) σε αντίθεση με τους Λιθουανούς οι οποίοι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν 6/14 δίποντα και 5/6 βολές.

Παρά το «μαξιλαράκι» των 8 πόντων, στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν. Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας βρήκε τις λύσεις που έψαχνε με τον Γιάνις Στρέλνιεκς, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο και βοήθησε τη ρωσική ομάδα να πραγματοποιήσει ένα επιμέρους 23-14 και να πάρει προβάδισμα με 32-31 στο ημίχρονο. Φυσικά είχε βελτιώσει σημαντικά τα ποσοστά της (11/22 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 7/11 βολές, 13-1 ριμπάουντ) σε αντίθεση με την Ζάλγκιρις που δεν μπορούσε να βρει σκορ έξω από τα 6.75 μέτρα (0/8 τρίποντα).

Ακόμη και έτσι, η ΤΣΣΚΑ δεν εκμεταλλεύτηκε το momentum που είχε στο παιχνίδι. Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Στρέλνιεκς να συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει και τον Ρον Μπέικερ να έδινε λύσεις με περιφερειακά σουτ. Το 51-50 του 30' αποτύπωνε την εικόνα του αγώνα, με την ρωσική ομάδα να ξεφεύγει με 58-52 στο 33΄. Σε εκείνο το σημείο ο Ουόκαπ «απάντησε» με δύο τρίποντα για το 58-58 δύο λεπτά αργότερα, κάτι που έκανε και ο Ντάνιελ Χάκετ για το 64-60 στο 37΄.

Και πάλι. Η Ζάλγκιρις «έτρεξε» ένα γρήγορο 4-0 με δύο βολές και ένα floater του Λεκαβίτσιους, ο οποίος ισοφάρισε σε 64-64 στα 2:31 πριν από το τέλος του ματς. Ο Ρον Μπέικερ με τρίποντο στο 38' έδωσε εκ νέου προβάδισμα με 67-64 στην ΤΣΣΚΑ και με τον ίδιο τρόπο απάντησε ο Ουόκαπ για το 67-67 στο 1:19 πριν από την τελευταία κόρνα. Στο 1:06 ο Μάικ Τζέιμς με 2/2 βολές έκανε το 69-67 ενώ ο Λεκαβίτσιους με νέο floater στα 49'' ισοφάρισε εκ νέου σε 69-69. Ο Τζέιμς δέχτηκε τάπα, ο Ουόκαπ έκανε λάθος στα 14'' και ξανά ο Μάικ Τζέιμς πήρε την τελευταία επίθεση στην κανονική διάρκεια του αγώνα, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο και το ματς πήγε στην παράταση.

Εξίσου αμφίρροπη ήταν η εξέλιξη του ματς και στο έξτρα πεντάλεπτο. Ένα τρίποντο με... ταμπλό του Χέις έδωσε προβάδισμα με 74-73 στην Ζάλγκιρις δύο λεπτά πριν από το τέλος, ο Στρέλνιεκς «απάντησε» με μακρινό λέι απ για το 75-74 υπέρ της ΤΣΣΚΑ για να ακολουθήσουν βολές του Λαντέιλ για το 75-76. Στη συνέχεια το ματς έγινε ροντέο! Ο Μάικ Τζέιμς το... πήρε πάνω του και έδωσε προβάδισμα στην ΤΣΣΚΑ με 80-78 στα 51''.

Ο Ζακ Λεντέι με βολές έφερε το ματς στα όσια στα 36'' (80-80) αλλά και πάλι ο Μάικ Τζέιμς με τζαμπ σουτ στα 12 δευτερόλεπτα «έγραψε» το 82-80. Ο Ουόκαπ στα 4'' ισοφάρισε και πάλι καθώς το κόψιμο του Μπόλομποϊ ήταν αντικανονικό ενώ ο Μάικ Τζέιμς με τρίποντο στην εκπνοή «ξέρανε» την Ζάλγκιρις!

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε γενικές γραμμές η ΤΣΣΚΑ δεν ήταν καλύτερη από την Ζάλγκιρις και οφείλει τη νίκη της στον επιθετικό οίστρο του Μάικ Τζέιμς στην παράταση, με κερασάκι στην τούρτα το τρίποντο στην εκπνοή. Κάλλιστα το αποτέλεσμα θα μπορούσε να ήταν τελείως διαφορετικό.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που το πήρε πάνω του στην παράταση «καθαρίζοντας» την υπόθεση της νίκης με αποκορύφωμα το τρίποντο της νίκης! Συνολικά μέτρησε 19 πόντους έχοντας 4/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα και 8/9 βολές.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 18 πόντους (7/9δίπ., 1/4τρ., 1/1β.) ήταν ο πιο σταθερός παίκτης της Ζάλγκιρις,

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ρίβερς (1/6 σουτ) και Ουλάνοβας (1/5 σουτ) δεν βοήθησαν καθόλου την Ζάλγκιρις σε αυτό το ματς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Οι 10 σερί πόντοι του Μάικ Τζέιμς στην παράταση, ο οποίος είχε τις «απαντήσεις» στην Ζάλγκιρις και δη στον Λεκαβίτσιους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Φυσικά το τρίποντο του Μάικ Τζέιμς στην εκπνοή, με το οποίο χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας το 33% στα τρίποντα και τα 16 λιγότερα ριμπάουντ (27-43), ενώ η Ζάλγκιρις τη γενική της αστοχία (47% στα δίποντα, 33% στα τρίποντα) και τα 15 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 7-19, 32-31, 51-50, 69-69 (κ.α.), 85-82 (παρ.)