Βιλερμπάν - Αρμάνι 89-82: Κι άλλο Βιλερ...μπαμ

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Βιλερμπάν (6-7) νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο (7-6) με 89-82 με τους Ιταλούς να μετρούν τέσσερις σερί ήττες.

Η Βιλερμπάν έβαλε τέλος στο σερί 4 χαμένων αγώνων αφού νίκησε την Αρμάνι με 89-82 και υποχρέωσε τους Ιταλούς σε δική τους τέταρτη σερί ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν το ματς με σαφή εντολή να πάει η μπάλα στους ψηλούς. Στην πρώτη περίοδο η Αρμάνι είχε μόνιμα το προβάδισμα με τους Γκουντάιτις, Ταρζέφσκι και Σκόλα να προσφέρουν συνολικά 17 από τους 24 πόντους της ομάδας τους.

Οι παίκτες του Μεσίνα δεν ήθελαν να χαρίσουν το παραμικρό στη Βιλερμπάν και με τον Ροντρίγκεθ να αναλαμβάνει δράση η διαφορά πήγε στο +12 (20-32, 14'). Λάιτι και Στράζελ ανέβασαν την απόδοσή τους για χάρη των γηπεδούχων κι έτσι φρόντισαν να ρίξουν τη διαφορά (34-38, 18').

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με πέντε συνεχόμενους πόντους από τον Τέιλορ γεγονός που πρόσφερε καλύτερη ψυχολογία στους γηπεδούχους (44-45, 22'). Η Βιλερμπάν όμως δεν σταμάτησε εκεί την αντίδρασή της και με τον Ζαν-Σαρλς να βοηθάει στην παραγωγική διαδικασία τον Τέιλορ προηγήθηκε με 63-57 (28').

Ο εκνευρισμός είχε κυριεύσει για τα καλά την Αρμάνι η οποία είχε μετατρέψει το μπάσκετ σε ατομικό άθλημα με τον καθένα να κάνει ό,τι θέλει στην επίθεση και να μην ασχολείται με τα αμυντικά του καθήκοντα. Η Βιλερμπάν φυσικά και εκμεταλλεύτηκε τα παραπάνω και με καλάθι του Λάιτι βρέθηκε στο +13 (76-63, 34'). Οι φιλοξενούμενοι σοβαρεύτηκαν και με τον Μπρουκς μείωσαν σε 76-72 (37') όμως ο Τέιλορ δεν την άφησε να πετύχει κάτι περισσότερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν ήταν καλύτερη στα δίποντα (53.5%-47%), στα ριμπάουντ (32-24) και στα λάθη (6-9).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λάιτι τελείωσε την αναμέτρηση με 19 πόντους (4/8δ., 2/3τρ., 5/5β.), ένα ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 ασίστ κι ένα λάθος.

Εξαιρετικός και ο Τέιλορ με 18 πόντους (3/6δ., 3/4τρ., 3/4β.), 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπρουκς σε 20 λεπτά συμμετοχής είχε 3 πόντους και 2 ριμπάουντ. Δεν το λες και βοήθεια...

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τζεκιρί πρόσφερε 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η Αρμάνι μείωσε σε 76-72, αλλά ο Τέιλορ το μετέτρεψε γρήγορα σε 81-72 κι έσβησε τις ελπίδες των Ιταλών.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Οι Γάλλοι τίποτα, η Αρμάνι το 46% στα δίποντα (17/37).

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 38-45, 70-61, 89-82