Αρμάνι - Βαλένθια 78-71: Επιτέλους νίκη για τους Ιταλούς!

Νίκος Καρφής
Η Αρμάνι (8-7) κατάφερε να επικρατήσει με 78-71 της Βαλένθια και να φτάσει σε ροζ φύλλο αγώνα μετά από 5 σερί ήττες.

Μετά από 5 σερί ήττες, η Αρμάνι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.Η ομάδα του Μιλάνου επικράτησε με 78-71 της Βαλένθια και ανέβηκε στο 8-7.

Στον αντίποδα οι Ισπανοί έπεσαν στο 6-9.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Ντελά Βάλε με 15 πόντους, ενώ για το σύνολο του Πονσαρνάου ο Ντούμπλιεβιτς είχε 20.

To ματς

H Bαλένθια ξεκίνησε καλύτερα το ματς και έκανε το 2-8 με τον Ντούμπλιεβιτς. Η Αρμάνι απάντησε γρήγορα και πήρε το προβάδισμα με το έμμεσο τρίποντο του Ταρτσέφσκι στο 5'. Η ομάδα από την Ισπανία πήρε πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Τόμπεϊ να γράφει το 18-22 στο 8'. Ο Ντέλα Βάλε το πήρε προσωπικά και έκανε το 26-24 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Ρολ έγραψε το 37-34 στο 16'. Οι Ισπανοί δεν πτοήθηκαν και με το τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς έκανε το 39-41, 2 λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Ντελά Βάλε διαμόρφωσε το 43-43 στο ημίχρονο. Η ομάδα του Μεσίνα είχε 2/11 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι Ιταλοί πήραν τα ηνία στο τρίτο δεκάλεπτο και με τον Γκουντάιτις, η διαφορά πήγε στο +10 (59-49). Ο Λουίς Λαμπεϊρί έκανε το 60-51, 1 λεπτό πριν τη ληξη του δεκαλέπτου.

Οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και με τρίποντο του Λαμπεϊρί μείωσε σε 66-63 στο 34'. Ο Σέρχιο με όμορφη προσπάθεια έγραψε το 73-66 στο 38'. Ο Λαμπεϊρί αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 76-69 και το ματς τελείωσε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε λιγότερα λάθη (7 αντί 11) και έβαλε σημαντικά σουτ με τους Σέρχιο και Μίτσοφ στα τελευταία λεπτά.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντελά Βάλε με 15 πόντους, ο Σέρχιο με 10 και 8 ασίστ, αλλά και ο Ταρτσέφσκι με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Καλό ματς έκανε ο Μίτσοφ με 13 πόντους

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λόιντ έμεινε στους 4 πόντους με 1/9 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Λαμπεϊρί αστόχησε σε τρίποντο με το σκορ στο 76-69 και το ματς δεν είχε επιστροφή.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι το 4/18 τρίποντα και η Βαλένθια το 6/28 τρίποντα και το τρίτο δεκάλεπτο (19-10.

Τα δεκαλεπτα: 26-24, 43-43, 62-53, 78-71