Χίμκι - Ζαλγκίρις 83-74: Άνετα με Σβεντ-Γιόβιτς, «βυθίζονται» οι Λιθουανοί!

Νίκος Καρφής
Η Χίμκι δεν δυσκολεύτηκε κόντρα στη Ζαλγκίρις (μετρά 9 σερί ήττες) και επικράτησε με 83-74, φτάνοντας στο 8-7. Από 25 είχαν οι Σβεντ και Γιόβιτς.

Την 9η σερί της ήττα έκανε η Ζαλγκίρις, αφού η Χίμκι επικράτησε με 83-74.

Οι Ρώσοι με αυτή τη νίκη πήγαν στο 8-7 και είχαν για πρώτους σκόρερ τους Σβεντ και Γιόβιτς (από 25 πόντους).

Από την άλλη οι Λιθουανοί έπεσαν στο 3-12.

Το ματς

Mε το τρίποντο του Σβεντ η Χίμκι προηγήθηκε με 10-4 στο 4', αλλά γρήγορα ο Λαντέιλ ισοφάρισε σε 13-13 για τη Ζαλγκίρις στο 6'. Οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν πάλι προβάδισμα στο σκορ με τους Έβανς και Γκιλ να γράφουν το 21-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Γκιλ έδωσε αέρα 9 πόντων (34-25) στους γηπεδούχους στα μέσα του δεκαλέπτου. Με 2 βολές του Χέις το σύνολο του Σάρας έφερε το ματς στους 5 πόντους (36-31). Ο Ζακ Λεντέι διαμόρφωσε το 38-33 στο τέλος του ημιχρόνου. Στα πρώτα 20 λεπτά και οι 2 ομάδες σούταραν με 3/10 από το τρίποντο.

Η Χίμκι έκανε το 44-40 στο 25 χάρη στο καλάθι του Τζέρεμι Έβανς, αλλά ο Λεκαβίτσιους ισοφάρισε σε 49-49. Τα 2 τρίποντα του Σβεντ έγραψαν το 57-49 για την ομάδα του Κουρτινάιτις στο 30'.

Οι Ρώσοι πήγαν το προβάδισμα τους στους 11 πόντους (65-54) χάρη στον Γιόβιτς. Ο Μπούκερ έγραψε το 79-69, 2 λεπτά για το τέλος, με τον Λαντέιλ να μειώνει σε 79-71 στο 39'. Ο Σβεντ με νέο τρίποντο, έγραψε το 80-69 στο 39' και καθάρισε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι σούταρε με 12/23 τρίποντα και 11/11 βολές.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Οι Σβεντ και Γιόβιτς είχαν από 25 και ήταν κορυφαίο στο ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Έβανς με 10 πόντους και ο Μπούκερ με 9.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μιλάκνις είχε μόλις 5 πόντους σε 30 λεπτά και ο Σάρας σίγουρα περίμενε παραπάνω από εκείνον.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Σβεντ για το 80-69, 1 λεπτό για το τέλος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι τίποτα και η Ζαλγκίρις το 5/21 τρίποντα και 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 38-33, 57-49, 83-74