Μπάγερν - Μπαρτσελόνα 67-77: Συνεχίζει από την κορυφή

Η Μπαρτσελόνα πέρασε νικηφόρα από το Audi Dome, επικρατώντας της Μπάγερν με σκορ 67-77 και πιάνοντας τις Ρεάλ Μαδρίτης και Εφές στην κορυφή της κατάταξης με ρεκόρ 12-3.

Ο Κόρι Χίγκινς ηγήθηκε επιθετικά της Μπαρτσελόνα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Audi Dome, κάνοντας το 7-13 στο 4:03 και φτάνοντας τους επτά πόντους σε αυτό το διάστημα. Οι Βαυαροί μείωσαν σε 13-15 με τον Κόπονεν όμως η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 16-20, προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά πόντων με τον Μίροτιτς (22-32, 16:06) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 25-39.

Οι Καταλανοί έκαναν επιμέρους σκορ 9-19 στο δεύτερο δεκάλεπτο, διατηρώντας σταθερά το προβάδισμα στο σκορ. Εν συνεχεία ο Μιροτιτς ανέβασε τη διαφορά στο +18 (28-46, 23:19) κόντρα στην Μπάγερν που προσπάθησε να αντιδράσει (45-56, 30'). Οι φιλοξενούμενοι δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα, επικρατώντας με σκορ 67-77.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπαρτσελόνα σούταρε με 68.4% στο δίποντο, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και υποχρέωσε την Μπάγερν σε 19 λάθη.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άνταμ Χάνγκα έκανε νταμπλ - νταμπλ με 10 πόντους και 10 ασίστ ενώ ο Νίκολα Μίροτιτς πρόσθεσε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γκρεγκ Μονρό δεν κατάφερε να βοηθήσει επιθετικά την Μπάγερν αφού έμεινε στους 2 πόντους με 1/6 δίποντα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπράντον Ντέιβις είχε 13 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 3 κοψίμτα και 3 κερδισμένα φάουλ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 9-19 της Μπαρτσελόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπάγερν τα 19 λάθη, η Μπαρτσελόνα το 15.8% στο τρίποντο (3/19).

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 25-39, 45-56, 67-77.