Αναντολού Εφές - Βιλερμπάν 101-74: Ασταμάτητη η ομάδα του Αταμάν!

Η Αναντολού Εφές επικράτησε της Βιλερμπάν με 101-74 και συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία της με στόχο την πρώτη θέση στη regular season, έχοντας το καλύτερο ρεκόρ μεταξύ των 18 ομάδων!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα στην EuroLeague, ξεπερνώντας εύκολα το εμπόδιο της Βιλερμπάν, ανεβαίνοντας στο 17-3 στην κατάταξη και σημειώνοντας τη 13η νίκη της στους τελευταίους 14 αγώνες στην κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση!

Οι Τούρκοι έκαναν εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο, σκοράροντας 35 πόντους και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους που δεν μπόρεσαν να δείξουν ανταγωνιστικό πρόσωπο στο Sinan Erdem Dome.

Η Εφές προηγήθηκε νωρίς - νωρίς με διψήφια διαφορά όταν ο Σέιν Λάρκιν σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 26-16 στο 6:09 κι εν συνεχεία ο Ροντρίγκ Μπομπουά διαμόρφωσε το 33-20, σημειώνοντας τους πρώτους πόντους του στον αγώνα.

Ο Λάρκιν εκτόξευσε τη διαφορά στο +16, κάνοντας το 55-39 στο 17:09 και φτάνοντας τους 19 πόντους σε αυτό το διάστημα ενώ ο Τζέιμς Άντερσον διαμόρφωσε το 60-45 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο!

Η Εφές συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Άντερσον σκόραρε για το +23 (70-47) ενώ η Βιλερμπάν δεν κατάφερε να ακολουθήσει στον ίδιο ρυθμό. Η τέταρτη περίοδος απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Εφές να φτάνει στη νίκη με σκορ 101-74.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Εφές είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, σούταρε με 53.3% στο τρόποντο και κυριάρχησε στα ριμπάουντ (34-27).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σέιν Λάρκιν ήταν όλα τα λεφτά για τους Τούρκους με 29 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 28 λεπτά!

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντέιβιντ Λάιτι έμεινε στους 2 πόντους με 1/2 δίποντα και 1 κλέψιμο σε 12:19.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κρούνοσλαβ Σιμόν είχε 10 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 35-22, 60-45, 81-63, 101-74.