Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές 75-80: Ποιος θα σταματήσει τον Λάρκιν;

Γιάννης Σταυρουλάκης
Ο Σέιν Λάρκιν έκανε... ό,τι ήθελε στη Μαδρίτη και η Αναντολού Εφές επικράτησε της Ρεάλ με σκορ 75-80, υποχρεώνοντας τη «Βασίλισσα» στην τρίτη σερί ήττα της στην EuroLeague.

Ο Αμερικανός γκαρντ σμπαράλιασε την άμυνα της Ρεάλ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 32 πόντους (7/7 βολές, 5/8 δίποντα, 5/6 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 8 κερδισμένα φάουλ και 5 λάθη στα 36:16 που έμεινε στο παρκέ συγκεντρώνοντας 36 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και κλειδώνοντας τη νίκη της Εφές στο WiZink Center!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν συνεχίζει να στρογγυλοκάθεται στην πρώτη θέση της κατάταξης με ρεκόρ 18-3, έχοντας τρεις νίκες περισσότερες από τις Ρεάλ, ΤΣΣΚΑ και Μπαρτσελόνα.

Ο αγώνας

Η Ρεάλ Μαδρίτης μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε 14-5 με τον Ταβάρες (3:39) όμως ο Σέιν Λάρκιν έδωσε λύσεις στην επίθεση της Εφές, μειώνοντας σε 14-9 στο 6:28 και σημειώνοντας τους 7 πόντους των Τούρκων σε αυτό το διάστημα. Ο Κρις Σίνγκλετον σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 20-20 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο δεκάλεπτο στην ισπανική πρωτεύουσα κι εν συνεχεία ο Κρούνοσλαβ Σιμόν έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, κάνοντας το 40-41 στο 1:04 για το ημίχρονο.

Η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 40-43, άντεξε στην πίεση της Ρεάλ και διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (55-59, 30'). Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, εκεί όπου ο Ταβάρες μείωσε σε 72-73 στο 37:07. Ο Πλάις σκόραρε για τρεις μπροστά στον Ταβάρες (!) για το 72-76 και ο Λάρκιν ανέβασε τη διαφορά στο +6, κάνοντας το 72-78 στα 65" για το τέλος. Ο Αμερικανός γκαρντ σφράγισε τη νίκη κάνοντας το 72-80 ενώ ο Καμπάτσο διαμόρφωσε το τελικό 75-80.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 40-43, 55-59, 75-80.