Βιλερμπάν - Ζαλγκίρις 74-79: «Απόδραση» με Λεκαβιτσιους! (vid)

Νίκος Καρφής
Με τον Λεκαβίτσιους να πετυχαίνει τεράστιο τρίποντο, η Ζαλγκλιρίς απέδρασε από τη Γαλλία (74-79) και ανέβηκε στο 8-14.

Συνεχίζει να παλεύει για την είσοδο στα playoffs η Ζαλγκίρις, η οποία επικράτησε της Βιλερμπάν με 79-74.

Οι νικητές ανέβηκαν στο 8-14, ένα ρεκόρ που έχουν και οι Γάλλοι.

Για τους νικητές ο Λεκαβίτσιους είχε 21, ενώ για τους γηπεδούχους 15 μέτρησε ο Τζόρνταν.

Το ματς

Ο Ουόκαπ έκανε το 8-14 για τη Ζαλγκίρις, αλλά η Βιλερμπάν έφερε το ματς στα ίσα με τον Λάιτι. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε στο 16-16 πάλι με τον Λάιτι.

Ο Λεκαβίτσιους έδωσε αέρα 8 πόντων (21-29) στους Λιθουανούς. Οι Γάλλοι μείωσαν με τον Πέιν σε 27-30 στο 20'. Οι γηπεδούχοι ειχαν 1/10 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Μιλάκνις έκανε το 40-51, με τον Μπακό να μειώνει σε 46-51. Ο Τέιλορ έκανε το 50-55 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το 55-61 έγινε με τον Λαντέιλ, αλλά ο Ζαν Σαρλς έκανε το 67-68. Το τρίποντο του Τζόρνταν Τέιλορ έκανε το 74-73, με τον Λεκαβίτσιους να γράφει το 74-76 στα 31 δευτερόλεπτα. Ο Μαλεντόν αστόχησε στην επόμενη επίθεση. Ο ΛεΝτέι έβαλε 1/2 βολές, αλλά ο Ουόκαπ πήρε το ριμπάουντ και κλείδωσε το ματς με βολές.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζαλγκίρις είχε 24/40 δίποντα, ενώ βρήκε το μεγάλο σουτ με τον Λεκαβίτσιους

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους είχε 21 και το μεγάλο τρίποντο στο τέλος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ουόκαπ είχε 11 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Πέιν με 0/6 σουτ και 3 πόντους δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίποντο του Λεκαβίτσιους για το 74-76 στα 31 δευτερόλεπτα

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Την φτωχή δημιουργία η Ζαλγκίρις (10 ασίστ), ενώ η Βιλερμπάν το 6/24 τρίποντα και το 17/36 δίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 27-30, 50-55, 74-79