Χίμκι - Ερυθρός Αστέρας 78-72: Οι Ρώσοι τη νίκη, οι Σέρβοι τη διαφορά (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Χίμκι (10-14) νίκησε τον Ερυθρό Αστέρα (10-14) με 78-72, ωστόσο οι Σέρβοι υπερτερούν σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Η Χίμκι επέστρεψε στις νίκες αφού επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 78-72 και διατήρησε κάποιες λίγες ελπίδες παρουσίας στα playoffs. Οι Σέρβοι πάντως κατάφεραν να κρατήσουν τη διαφορά των 12 πόντων με την οποία είχαν νικήσει στο Βελιγράδι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά στην επίθεσή τους μόνο που Σβεντ δεν σκόραρε, αλλά έδινε ασίστ. Ο Ρώσος με 4 γρήγορες τελικές πάσες και τους Γερέμπκο, Μπούκερ να σκοράρουν έκαναν το σκορ 20-15 (7'). Η είσοδος του Βιάλτσεφ (6π.) στο παρκέ έδωσε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα στους γηπεδούχους (28-18, 10').

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να σκοράρουν με τίποτα. Δεν ήταν ευθύνη τόσο της καλής άμυνας, όσο της κακής επίθεσης (32-18, 15'). Οι ομάδες απέκτησαν ρυθμό στη συνέχεια και ιδιαίτερα η Χίμκι η οποία με συνεχόμενα τρίποντα βρέθηκε στο 42-27 (18'). Ο Πάντερ πάντως με 2/2 τρίποντα μέχρι το ημίχρονο δεν επέτρεψε να ανοίξει περισσότερο η διαφορά.

Οι Σέρβοι παρουσιάστηκαν πολύ καλύτεροι στην τρίτη περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Λάζιτς μείωσε σε 51-46 (25'). Η Χίμκι όμως είναι ομάδα ρυθμού και όταν τον βρει τότε μπορεί μέσα σε λίγα λεπτά να «εξαφανιστεί» και κάτι τέτοιο έγινε χάρη στον Σουηδό φόργουορντ (60-46, 29').

Ο Ερυθρός Αστέρας προσπάθησε να μπει στη διεκδίκηση της νίκης με λάθος τρόπο αφού τα σουτ τριών πόντων στα οποία κατέφυγε ήταν άστοχα κι έτσι ο Σβεντ με δικό του τρίποντο διατήρησε τη διαφορά σε ασφαλές επίπεδο (71-59, 34'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 4 πόντους χωρίς να καταφέρουν κάτι άλλο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι είχε 19 ασίστ και 12 λάθη ενώ οι Σέρβοι 12 ασίστ και 21 λάθη.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σβεντ είχε 22 πόντους (1/5δ., 4/10τρ., 8/9β.), 9 ασίστ, 3 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζένκινς σε 24:13 είχε 0/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, μία ασίστ, 2 λάθη και αρνητικό ranking (-1).

Κακός και ο Μπράουν με 2/8 σουτ, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπούκερ πρόσφερε 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ενώ ο Γερέμπκο 19 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 9-0 που έτρεξε η Χίμκι και μετέτρεψε το 51-46 σε 60-46.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Χίμκι το χαμηλό 40.5% στα δίποντα. Ο Ερυθρός Αστέρας τα 21 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ωραία high low συνεργασία Βιάλτσεφ με Μπούκερ και το κάρφωμα του Αμερικανού για το 36-20.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 48-36, 64-51, 78-72