Μπαρτσελόνα - Αρμάνι 84-80: Μαγικός Ντιλέινι (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μπαρτσελόνα (18-6) νίκησε την Αρμάνι (11-13) με 84-80 χάρη στον Μάλκομ Ντιλέινι (26π., 5ρ., 9ασ.).

Η Μπαρτσελόνα πήρε πολύ δύσκολη νίκη επικρατώντας της Αρμάνι με 84-80. Ο Ντιλέινι ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Το δίδυμο Μίροτιτς – Ντιλέινι ξεκίνησε καταπληκτικά την αναμέτρηση κι έβαλαν την ομάδα του σε θέση οδηγού (19-8, 8'). Η Αρμάνι σιγά ροκάνισε τη διαφορά, βρήκε λύσεις στην επίθεση και έδειξε πλουραλισμό αφού σκόραραν διαφορετικοί παίκτες.

Ο Μεσίνα δεν είδε την ομάδα του μόνοι να μειώνει, αλλά κατάφερε με καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο να προηγηθεί με 31-43 (19') με τρίποντο του Ροντρίγκεθ.

Οι γηπεδούχοι βγήκαν αγριεμένοι από τα αποδυτήριά τους και ειδικά ο Μίροτιτς χάρη στον οποίον το σκορ έγινε 44-47 σε ένα δίλεπτο. Ο ρυθμός και η εικόνα του παιχνιδιού είχαν αλλάξει με την Μπαρτσελόνα να μπαίνει μπροστά στο σκορ με τρίποντο του Ντιλέινι (55-50, 27').

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με καμία εκ των δύο ομάδων να μη μπορεί να πάρει διαφορά ασφαλείας μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο. Η ιταλική ομάδα προσπέρασε με 76-77 (39'), αλλά ο Ντιλέινι βρισκόταν στη «ζώνη του λυκόφωτος». Με τρίποντο και ασίστ στον Ντέιβις χάρισε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Στις λεπτομέρειες κρίθηκε η αναμέτρηση. Ρόλο έπαιξαν οι 5 περισσότερες ασίστ (19-14)και το 44% στα τρίποντα των γηπεδούχων.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντιλέινι ολοκλήρωσε έχοντας 26 πόντους (3/4δ., 6/9τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Δε βοήθησαν Ρόλ, Γκουντάιτις και Ντέλα Βάλε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μίροτιτς είχε 15 πόντους και ο Κούριτς άλλους 16.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 76-77 ο Ντιλέινι ευστόχησε σε τρίποντο, ο Μίτσοφ αστόχησε και με καλάθι του Ντέιβις έγινε το 81-77.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπαρτσελόνα το κακό δεύτερο δεκάλεπτο, η Αρμάνι το 57% στις βολές.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το εντυπωσιακό κάρφωμα του Ντέιβις στην πρώτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 34-45, 63-59, 84-80