Βαλένθια - Φενέρμπαχτσε 86-93: «Διπλό» playoffs με κομβικό Σλούκα

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Φενέρμπαχτσε (12-14) πήρε σημαντική νίκη στην έδρα της Βαλένθια (12-14) με 86-93 χάρη σε 10 συνεχόμενους πόντους του Κώστα Σλούκα στην τελευταία περίοδο.

Η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη στην έδρα της Βαλένθια (86-93) την οποία «έχει» σε περίπτωση ισοβαθμίας. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ στο τελευταίο δεκάλεπτο και πλέον είναι για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στα playoffs.

Μετά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στα οποία οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, Ντατόμε και Λοβέρν φρόντισαν να βρεθεί η ομάδα τους στο 14-21 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Βαλένθια με τους Τόμπεϊ και Μότουμ αντέδρασε για τα καλά και με γρήγορο 8-0 σερί προσπέρασε (22-21, 13'). Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις και μάλιστα συνεχόμενες στο πρόσωπο του Ουίλιαμς χάρη στον οποίο επέστρεψε στη θέση του «οδηγού» (29-33, 17΄).

Όπως συνέβη στο δεύτερο δεκάλεπτο έτσι και στο τρίτο, η Βαλένθια ξεκίνησε με 8 αναπάντητους πόντους (49-47, 23'). Τα τρίποντα της τουρκικής ομάδας από τα χέρια των Ντίξον και Ντατόμε μαζί με δύο καλάθια του ΝτεΚολό, έβαλαν ξανά τη Φενέρμπαχτσε μπροστά στο σκορ (58-66, 29').

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τρία λάθη των γηπεδούχων και ισάριθμα καρφώματα (Ουίλιαμς, Βέσελι) για τους Τούρκους (62-71, 33'). Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν συνέπεια στα αμυντικά τους καθήκοντα και παράλληλα στην επίθεση διατηρώντας σωστές αποστάσεις έβρισκαν τρόπο να διατηρούν τη διαφορά παρά τα διαδοχικά τρίποντα του Μαρίνκοβιτς. Η επιστροφή του Σλούκα στο παρκέ έφερε 10 σερί δικούς του πόντους και έκανε το 74-86 (36') και «σφράγισε» το θετικό αποτέλεσμα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ βρήκε 14/25 τρίποντα (56%) και 75% (21/28) στα δίποντα. Επίσης οι παίκτες της έδωσαν 24 ασίστ.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντέρικ Ουίλιαμς ολοκλήρωσε το ματς με 22 πόντους ((4/4δ., 4/6τρ., 2/2β.), ένα ριμπάουντ και μία ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άαρον Ντούρνεκαμπ σε 19 λεπτά είχε μόλις 2 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Κώστας Σλούκας για 33 λεπτά ήταν εκτός ρυθμού λόγω φάουλ, αλλά μέσα σε ένα τρίλεπτο έβαλε 10 συνεχόμενους πόντους και «καθάρισε» τη νίκη. Συνολικά είχε 13 πόντους.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Ο Μαρίνκοβιτς μείωσε σε 72-76, αλλά με 1/1 δίποντο, 2/2 τρίποντα και 2/2 βολές σερί από τον Σλούκα έγινε το 74-86 και δεν ανησύχησε στη συνέχεια η τουρκική ομάδα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα δύο καρφώματα του Ντέρικ Ουίλιαμς στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 41-47, 60-65, 86-93