Χίμκι - Βιλερμπάν 108-79: «Υπερηχητικοί» Ρώσοι, παρέμειναν στην 8άδα! (vid)

Νίκος Καρφής
Η εντυπωσιακή Χίμκι (12-14) έκανε επίδειξη δύναμης (108-79) απέναντι στην Βιλερμπάν και συνεχίζει να βρίσκεται στην 8η θέση. Κορυφαίος ο Σβεντ με 24 πόντους και 13 ασίστ.

Στην 8η θέση της Euroleague παρέμεινε η Χίμκι.

Η ομάδα του Κουρτινάιτις διέλυσε με 108-79 τη Βιλερμπάν και ανέβηκε στο 12-14. Στον αντίποδα οι Γάλλοι έπεσαν στο 9-17.

Για τους νικητές ο Σβεντ είχε 24 με 13 ασίστ, ενώ από την άλλη 14 μέτρησε ο Πέιν.

Το ματς

Η Χίμκι έκανε ότι ήθελε στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί με 23-7 στο 5' χάρη στο καλάθι του Γερέμπκο. Η κατάσταση άλλαξε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, αφού ο Λάιτι μείωσε σε 32-26 στο 9'.

Η ομάδα του Κουρτινάιτις πάτησε γκάζι στο 2ο δεκάλεπτο, πυροβολούσε ασταμάτητα για τρεις και πήγε στο ημίχρονο με το σκορ στο 65-42. κατάφερε να βάλει 65 πόντους στο ημίχρονο, διαλύοντας την άμυνα των Γάλλων. ΟΙ Ρώσοι σούταραν με 11/17 τρίποντα.

Ο Σβεντ έγραψε το 81-60, 1 λεπτό πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, με την Βιλερμπάν να κυνηγά μια ανατροπή-θαύμα που όπως ήταν φυσικό δεν ήρθε ποτέ. Οι Ρώσοι με τη νίκη τους εδραιώθηκαν στην 8η θέση. Το τελικό 108-79 τα λέει όλα για την εικόνα του ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Xίμκι σούταρε με τρίποντα, μοίρασε παραπάνω ασίστ και έκανε λιγότερα λάθη, ενώ έβαλε τις βάσεις νίκης από το ημίχρονο (65-42)

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σβεντ ήταν ο κορυφαίος για άλλη μια φορά με 24 πόντους και 13 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Καουντί έμεινε χαμηλά στους 4 πόντους και δεν βοήθησε.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπούκερ με 17 και ο Γερέμπκο με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν καθοριστικοί.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Οι Ρώσοι πήγαν στο 4ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 85-61 και το ματς δεν είχε επιστροφή για τους Γάλλους.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Χίμκι, τα πάντα η Βιλερμπάν και κυρίως την τραγική άμυνα της.

Τα δεκάλεπτα: 35-28, 65-42, 85-61, 108-79