Μπασκόνια - Άλμπα 73-72: Τεράστια ανατροπή με Τζάνινγκ και Σενγκέλια, ελπίζει σε playoffs! (vid)

Η Μπασκόνια γύρισε από το -16 κι επικράτησε της Άλμπα με 73-72 χάρη στο τρίποντο του Τζάνινγκ και την τάπα του Σενγκέλια, απέχοντας μια νίκη από την οκτάδα!

Οι Βάσκοι ολοκλήρωσαν το μεγάλο comeback αφού ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην τελευταία περίοδο και πέτυχαν μια σπουδαία νίκη που τους επιτρέπει να διατηρούν τις ελπίδες πρόκρισης στα playoffs.

Ο Τζάνινγκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το 73-72 στα 3.2" κι εν συνεχεία ο Σενγκέλια μπλόκαρε τον Σίκμα, σφραγίζοντας τη νίκη των γηπεδούχων!

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Fernando Buesa Arena, εκεί όπου ο Τόκο Σενγκέλια ισοφάρισε σε 9-9 στο 5:25 σημειώνοντας όλους τους πόντους της Μπασκόνια σε αυτό το διάστημα! Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 15-15 με το τρίποντο του Γιόνας Μάτισεκ για την Άλμπα που βρήκε ρυθμό στην επίθεση, έκανε επιμέρους σκορ 2-9 (17-24, 12:08) και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της +10, όταν ο Μάλτε Ντέλοου διαμόρφωσε το 29-39.

Εν συνεχεία ο Μάτισεκ σκόραρε πίσω από τα 6μ.75 για το +17 (39-56, 27:40) ενώ η Μπασκόνια προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά με τους συνεχόμενους πόντους των Σενγκέλια, Ντιόπ. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 43-59 όμως έκαναν σερί 16-0 και ισοφάρισαν σε 59-59 με τον Πιέρια Χένρι (32:46)! Τα πάντα κρίθηκαν στο τελευταίο λεπτό, εκεί όπου ο Νιλς Γκίφεϊ έκανε το 70-72 με 2/2 βολές στα 42" και ο Ματ Τζάνινγκ σκόραρε για τρεις στα 3.2" για το φινάλε, κάνοντας το 73-72!

Ο Ρενέσες πήρε timeout, ο Σίκμα προσπάθησε να τελειώσει τη φάση κοντά στο καλάθι μετά από την επαναφορά όμως δέχτηκε το μεγαλοπρεπέστατο μπλοκ του Σενγκέλια!

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 29-39, 48-59, 73-72