Χίμκι - Φενέρ 82-68: Την... καθάρισε, της πήρε και τη διαφορά!

Νίκος Καρφής
Η Χίμκι πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στη Φενέρ (82-68), την έπιασε στο 13-15 και πήρε και τη διαφορά σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Σπουδαία επικράτηση για τη Χίμκι (13-15) κόντρα στη Φενέρ (13-15) . Οι Ρώσοι επικράτησαν με 82-68 και κατάφεραν να πάρουν και τη διαφορά (είχαν χάσει για 13 στην Πόλη) σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Για τους νικητές 23 είχε ο Σβεντ, ενώ για τους ηττημένος 13 πέτυχε ο Ντίξον. Η ομάδα του Κουρτινάιτις τελείωσε το ματς με 22 ασίστ.

Το ματς

Mε το καλάθι του Γερέμπκο, η Χίμκι προηγήθηκε με 13-10 στο 5', με τον Βέστερμαν να μειώνει για το 20-18. Τελικά με τον Καράσεφ οι Ρώσοι ξέφυγαν με 26-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η Φενέρ πέρασε μπροστά με τον Ντίξον που έκανε το 35-36, ωστόσο το τρίποντο του Σβεντ στη λήξη της 2ης περιόδου διαμόρφωσε το 41-40. Η ομάδα του Ζοτς είχε 4/6 τρίποντα στο ημίχρονο.

Ο Σβεντ έγραψε το 60-52 στο 28'. Οι Ρώσοι πάτησαν γκάζι στη συνέχεια και εκτόξευσαν τη διαφορά στους 16 (78-62), αφού ο Σβεντ έφτασε τους 23 πόντους στο 35'. Ο Ντίξον έγραψε το 78-65 στο 38'. Στη συνέχεια Ντίξον και Ουίλιαμς αστόχησαν για τρεις και καπου εκεί το ματς τελείωσε.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Χίμκι είχε 22 ασίστ αντί 15 της Φενέρ, παραπάνω ριμπάουντ (34 αντί 25), ενώ κλειδί ήταν το 3ο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σβεντ με 23 πόντους και 6 ασίστ ήταν ο κορυφαίος.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Γερέμπκο με 15 και 9 ριμπάουντ, αλλά και ο Μπούκερ που είχε επίσης 15.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Βέστερμαν είχε μόλις 3 πόντους και δεν βοήθησε.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Τα 2 άστοχα τρίποντα των Ουίλιαμς και Ντιξον με το σκορ στο 78-65 και 1.5 λεπτό για το τέλος

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Χίμκι, τα 13 λάθη και το κακό τρίτο δεκάλεπτο η Φενέρ.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 41-40, 64-54, 82-68