Μπάγερν - Αρμάνι Μιλάνο 79-81: «Διπλό» με σούπερ Ντιλέινι

Η Αρμάνι Μιλάνο χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να φύγει με το «διπλό» από το Μόναχο, επικρατώντας της Μπάγερν με σκορ 79-81 χάρη στη μεγάλη εμφάνιση του Μάλκολμ Ντιλέινι

Ο αγώνας

Ο Μάικλ Ρολ ήταν σημείο αναφοράς στην επίθεση της Αρμάνι στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Audi Dome του Μονάχου, σκοράροντας για το 10-12 στο 5:15 και φτάνοντας τους 8 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 14-15. Ακολούθως ο Μάλκολμ Ντιλέινι έκανε το 25-30 για την Αρμάνι που διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ παρά την πίεση της Μπάγερν και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 31-32.

Ο Βλάντιμιρ Λούσιτς έδωσε το προβάδισμα στην Μπάγερν (40-39) ενώ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο που ολοκληρώθηκε στο 55-54. Το παιχνίδι είχε συγκλονιστική εξέλιξη στο φινάλε, εκεί όπου ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ ισοφάρισε σε 70-70 στα 55" και ο Ουέιντ Μπόλντγουϊν αστόχησε σε προσπάθεια για τρεις. Ο Τζέντοβιτς πήρε πάνω του την τελευταία επίθεση της Μπάγερν όμως δεν κατάφερε να σκοράρει και το ματς πήγε στο έξτρα πεντάλεπτο.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι το πήρε πάνω του και με τέσσερις σερί πόντους έκανε το 70-74 ενώ ο Κάιλ Χάινς σκόραρε για το 75-78, φτάνοντας τους 16 πόντους με 5/5 δίποντα. Ο Σιλντς έγραψε το 79-81 στα 7" και στην τελευταία επίθεση της Μπάγερν, το τρίποντο του Μπόλντγουϊν δεν βρήκε στόχο, ο Λούτσις προσπάθησε να σκοράρει με φόλοου όμως αστόχησε κι έτσι οι Ιταλοί έφυγαν με το διπλό από το Μόναχο.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-32, 55-54, 70-70 κ.α., 79-81 παρ.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Το Μιλάνο σούταρε με 43.5% στο τρίποντο και είχε καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντιλέινι ηγήθηκε επιθετικά της Αρμάνι, έχοντας 17 πόντους, 8 ασίστ και 22 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ντατόμε έμεινε στους 5 πόντους με 2/5 σουτ, 1 λάθος, 3 ριμπάουντ σε 25:43.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Σιλντις βοήθησε την Αρμάνι με 9 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα σε 37:13.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Αρμάνι το 61.9% στις βολές (13/21), η Μπάγερν τις κακές επιλογές στο φινάλε.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το alley-oop κάρφωμα του Ταρζέφσκι έπειτα από την ασίστ του Σέρχιο Ροντρίγκεθ στο φινάλε της τρίτης περιόδου.