Αρμάνι - Βιλερμπάν 87-73: Φτιάχνει σερί το Μιλάνο (vid)

Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Βιλερμπάν με 87-73 κι έκανε το 2/2 στην EuroLeague, αφήνοντας τους Γάλλους χωρίς νίκη στη διοργάνωση.

Το Μιλάνο σούταρε με καλά ποσοστά κι έφτασε στη νίκη, κάνοντας επιμέρους σκορ 26-19 στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στο Mediolanum Forum, εκεί όπου ο Ζακ ΛεΝτέι έκανε το 19-15 με 2/2 βολές και ο Τζεφ Μπρουκς διαμόρφωσε το 20-17 στο 10'. Η Αρμάνι έκανε επιμέρους σκορ 9-2 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διψήφια πόντων όταν ο Κάιλ Χάινς διαμόρφωσε το 29-19 στο 12:48. Ο Σαβόν Σιλντς σκόραρε για το +14 (36-22) ενώ η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 45-40, επιβάλλοντας τον ρυθμό της.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 47-45 με το τρίποντο του Νόρις Κόουλ ωστόσο οι γηπεδούχοι άντεξαν στην πίεση των Γάλλων, έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν 57-45 με τον Σιλντς! Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 61-54 για την Αρμάνι που ανέβασε ταχύτητα, βρήκε λύσεις στην επίθεση με τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (78-62, 35:13) κι εν τέλει έφτασε στη νίκη με 87-73.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι σούταρε με 46.3% στο δίποντο (19/41) και 40.9% στο τρίποντο (9/22), μοίρασε 17 ασίστ αντί 13 της Βιλερμπάν και υποχρέωσε τους Γάλλους σε 17 λάθη,.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Σαβόν Σιλντς τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους και 7 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αλερικ Φρίμαν είχε 0/3 σουτ και 3 λάθη σε 15:31.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μάλκολμ Ντιλέινι βοήθησε το Μιλάνο με 9 πόντους, 8 ασίστ και 2 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Αρμάνι στο τέταρτο δεκάλεπτο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βιλερμπάν τα 17 λάθη, η Αρμάνι τα «νεκρά» διαστήματα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 45-40, 61-54, 87-73.