Ζαλγκίρις - Βαλένθια 82-94: Σε ένα ημίχρονο τελείωσε το αήττητο (vid)

Η Βαλένθια (3-1) σκόραρε 57 πόντους με 11 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο και νίκησε την Ζαλγκίρις με 82-94.

Η Βαλένθια έβαλε τέλος το αήττητο της Ζαλγκίρις αφού τη νίκησε στο Κάουνας με 82-94. Η ισπανική ομάδα έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο, σούταρε με υψηλό ποσοστό πίσω από τα 6.75 και στεναχώρησε τους 5.100 Λιθουανούς που πήγαν στο γήπεδο

Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακά γρήγορο στο ξεκίνημα του με τις δύο ομάδες να παίζουν πολύ αποτελεσματικό μπάσκετ ειδικά στην επίθεση. Από πολύ νωρίς έδειξαν τις διαθέσεις τους. Η Ζαλγκίρις στο πρώτο δεκάλεπτο είχε 7/9 τρίποντα ενώ η ισπανική ομάδα έδινε μεγαλύτερη έμφαση μέσα στην ρακέτα με τους Ντούμπλιεβιτς και Λαϊμπερί.

Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στην άμυνά τους και με τους Χέις και Γκριγκόνις να μπαίνουν στην εξίσωση του σκορ βρέθηκαν στο +10 (43-33, 18').

Η Βαλένθια μπήκε με μεγαλύτερη συγκέντρωση στο τρίτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Ντούμπλιεβιτς προσπέρασε με 49-51 (25'). Οι Λιθουανοί δεν μπορούσαν να βρουν τρόπο να αντιδράσουν, η άμυνά τους είχε γίνει ευάλωτη και οι φιλοξενούμενοι με εφτά εύστοχα τρίποντα ξέφυγαν με διψήφια διαφορά πόντων στο τέλος της περιόδου (57-67).

Η Ζαλγκίρις είχε σταματήσει να ευστοχεί πίσω από τα 6.75 και επέμενε αρκετά να γυρίσει με μακρινά σουτ το παιχνίδι. Οι παίκτες του Πορσανάου έμειναν ψύχραιμοι, «διάβασαν» όσα γίνονταν στο παρκέ και παρέμειναν με ασφάλεια μπροστά στο σκορ (64-80, 35').

Ο Μιλάκνις με κάποια σουτ μείωσε την διαφορά (60-70, 37') χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι καλύτερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια σκόραρε 57 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο με 11 εύστοχα τρίποντα στο συγκεκριμένο διάστημα. Ανώτερη και στα δίποντα (54.5% - 73.3%), ριμπάουντ (23-31) και ασίστ (16-25).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντούμπλιεβιτς ολοκλήρωσε με 16 πόντους (4/4δ., 2/4τρ., 2/2β.), 5 ριμπάουντ και 21 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουόλκαπ σαν να μην έπαιξε αφού σε 22:23 είχε 3 πόντους με 1/7 σουτ και 4 ασίστ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Πολύ καλοί οι Κάλινιτς (14π, 2ρ., 3ασ.) και Μαρίνκοβιτς (16π. με 4/8τρ.)

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε εν πολλοίς τον αγώνα αφού το επιμέρους σκορ της ήταν 12-30!

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ζαλγκίρις την απογοητευτική άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Βαλένθια τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η alley oop συνεργασία του Βίβες με τον Ουίλιαμς για το κάρφωμα του Αμερικανού που έκανε το 64-80.

Τα δεκάλεπτα: 27-22, 45-37, 57-67, 82-94