Φενέρμπαχτσε – Βαλένθια 86-90: Με φόρα οι μεν, σε «κατηφόρα» οι δε (vid)

Η Φενέρμπαχτσε (4-7) έχασε από τη Βαλένθια (7-3) με 86-90 και γνώρισε την τέταρτη διαδοχική της ήττα.

Η Βαλένθια έφυγε με τη νίκη από την Κωνσταντινούπολη (86-90) υποχρεώνοντας την Φενέρμπαχτσε στην τέταρτη συνεχόμενη ήττα της.

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία εκ των δύο ομάδων δεν μπόρεσε να επιβληθεί με αποτέλεσμα να εναλλάσσονται στο σκορ. Οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Πιέρ κατάφεραν να βρουν πιο εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι ενώ μ τρίποντο του Ντίξον μετέτρεψαν το σκορ σε 39-30 (18').

Η Βαλένθια μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο πιο αποφασισμένη και κυρίως πιο συγκεντρωμένη. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον ΒανΡόσομ έτρεξαν σερί 10 αναπάντητων πόντων και ισοφάρισαν σε 43-43 (24') ενώ λίγο μετά προσπέρασαν με 48-50. Το επιθετικό πρόβλημα της Φενέρμπαχτσε το έλυσε και πάλι ο Ντίξον με τον Μπαρτέλ (64-59, 30').

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι έγινε και πάλι ντέρμπι. Το σκορ ήταν ισόπαλο στους 78 πόντους στο 37' όμως η Βαλένθια έδειξε μεγαλύτερη ψυχραιμία και ξέφυγε με 81-86 (40') φτάνοντας σε μία ακόμη νίκη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτεροι οι νικητές στα δίποντα (45.7%-66.7%) και κυρίως είχαν πιο ορθολογικές επιλογές στο τέλος.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΒανΡόσομ τελείωσε με 20 πόντους (6/7δ., 1/3τρ., 5/5β.), 5 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουλανόβας σε 14 λεπτά δεν έκανε το παραμικρό πέραν τριών άστοχων σουτ και 2 ριμπάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ντούμπλιεβιτς βοήθησε αρκετά με 11 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με την διαφορά στους 3 πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα ο ΒανΡόσομ ευστόχησε δύο φορές σε κρίσιμες προσπάθειες.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Φενέρμπαχτσε την ευκολία που έχασε την διαφορά που είχε πάρει. Η Βαλένθια τίποτα.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το θεαματικό κάρφωμα του Ντερόν Ουίλιαμς ύστερα από ασίστ του Κλέμεν Πρέπελιτς.

Τα δεκάλεπτα: 17-16, 43-33, 64-59, 86-90