Άλμπα - Αρμάνι 70-84: Έκανε... βόλτα στο Βερολίνο (vid)

Νίκος Καρφής
H Αρμάνι πέρασε... αέρας από το Βερολίνο, αφού επικράτησε με 84-70 και πήγε στο 12-7.

Στο 12-7 πήγε η Αρμάνι που δεν είχε πρόβλημα να επικρατήσει 70-84 της Άλμπα.

Από την άλλη οι Γερμανοί έπεσαν στο 7-13 στη Euroleague. Για τους νικητές ο ΛεΝτέι σημείωσε 16 πόντους, ενώ για τους ηττημένους 16 είχε και ο Λέιμερς.

Το ματς

Mε το καλάθι του Σίβα, η Άλμπα έκανε το 10-6 στο 4'. Ο Χάινς καταφερε να μειώσει για την Αρμάνι σε 18-13 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Η ομάδα του Μεσίνα πήρε τον έλεγχο του ματς στην 2η περίοδο, με τον ΛεΝτέι να γράφει το 27-36 στο 16'. Το ημίχρονο πήγε στο 34-42 χάρη στον Λέιμερς. Η Αρμάνι είχε 7/14 τρίποντα στο ημίχρονο, ενώ 5/14 είχε η Άλμπα.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν διαφορά ασφαλέιας, με τον Χάινς να γράφει το 44-55, ενώ ο Ντιλέινι έκανε το 56-64 στο 30. Στο 4ο δεκάλεπτο πάτησε γκάζι η Αρμάνι, ο ΛεΝτέι έκανε το 64-79 στο 37' και το ματς δεν είχε γυρισμό.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Αρμάνι είχε 15/30 τρίποντα, ενώ είχε 28 ασίστ αντί 20 των ηττημένων.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο ΛεΝτέι με 16 και 5 ριμπάουντ και ο Χάινς με 13 πόντους, 5 ασίστ και 5 ριμποάουντ.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Πάντερ και ο Ντατόμε είχαν από 14 και βοηθήσαν αρκετά.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Φοντέκιο είχε μόλις 2 με 1/4 σουτ και δεν μπόρεσε να μπει στο ματς

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το 64-75 έγινε 66-82 στο 38 και το ματς δεν είχε γυρισμό.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Αρμάνι, το 16/36 δίποντα η Άλμπα και τα 11 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-42, 56-64, 70-84