Βαλένθια - Ερυθρός Αστέρας 91-71: Σαρωτική με Κάλινιτς (vid)

Μιχάλης Γκιουλένογλου
H Βαλένθια (11-9) διέλυσε τον Ερυθρό Αστέρα (6-13) αφού πρώτα έχασε διαφορά 17 πόντων! «Καθάρισαν» οι Λαμπεϊρί, Κάλινιτς και Σάστρε.

Η Βαλένθια τα έκανε εύκολο. Και μετά αποφάσισε να δυσκολέψει τη ζωή της. Άλλο που δεν ήθελε ο Ερυθρός Αστέρας και ο Τζόνι Ο' Μπράιαντ (21π.) που δεν ήταν αρκετός.

Μόνο που αυτό που χάθηκε, κατακτήθηκε από τους Ισπανούς και με το παραπάνω μέχρι το τέλος. Με τη διαφορά να κλείνει στους 20 πόντους (91-71)

Το ματς

Η Βαλένθια ξεκίνησε αφιονισμένη. Προηγήθηκε με 12-7 και με ένα σερί 9-0 έκανε το σκορ 21-7! Ο Αστέρας κατάφερε να μαζέψει το σκορ πριν το τέλος της 1ης περιόδου (23-15), όμως ένα ισπανικό σερί 4-0 έφερε τη διαφορά στους 12 (27-15).

Η Βαλένθια έβρισκε συνεχώς λύσεις και ανέβαζε τη διαφορά. Δύο τρίποντα το Σαν Εμετέριο έκαναν το σκορ 33-20 και ένα κάρφωμα του Τόμπι 35-20! Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 17 πόντους (47-30).

Κάπου εκεί ξεκίνησε η αντεπίθεση του Αστέρα. Δύο κολλητά τρίποντα έριξαν τη διαφορά, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 49-42!

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βαλένθια, μολονότι είχε τον Αστέρα ξωπίσω της σε διαφορά 7-8 πόντων, κατάφερε να ξεφύγει.

Ένα σερί 8-0 στο τέλος της 3ης και στην αρχή της 4ης επέτρεψε στη Βαλένθια να κάνει το 64-57 σε 72-57. Και ουσιαστικά να πάρει το ματς από νωρίς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βαλένθια είχε 22 ασίστ (και μόλις 8 λάθη), μέτρησε πάνω από 45% στα τρίποντα και εκεί που χρειάστηκε έπαιξε άμυνα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λουί Λαμπεϊρί με 16 πόντους και ο Νίκολα Κάλινιτς με 14 πόντους, 7 ασίστ.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Ο Φαν Ρόσομ είχε μόνο 6 πόντους, αλλά μοίρασε 6 ασίστ και είχε 4 ριμππάουντ, 1 κλέψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Κόρεϊ Ουόλντεν σκόραρε μόνο με βολές.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το σερί 8-0 της Βαλένθια που της επέτρεψε να πάρει διαφορά 15 πόντων (72-57) και να τελειώσει οριστικά το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η ομαδική προσπάθεια της Βαλένθια, κατέληξε στο δυνατό κάρφωμα του Τόμπι για το 35-20.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Βαλένθια μόνο την απώλεια της αρχικής διαφοράς και τα μόλις 19 ριμπάουντ! Ο Αστέρας σχεδόν όλο το ματς. Μόλις 11 ασίστ και 16 λάθη, 5/18 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 49-42, 68-57, 91-71.