Μακάμπι - Ρεάλ 86-84: Ο Ντόρσεϊ αναπτέρωσε τις ελπίδες της (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ (10-11) νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης (13-8) με 86-84 χάρη σε 30 πόντους Τάιλερ Ντόρσεϊ.

Η Μακάμπι επικράτησε στον Τελ Αβίβ της Ρεάλ με 86-84 χάρη στον καταπληκτικό Τάιλερ Ντόρσεϊ ο οποίος τελείωσε με 30 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Οι Μαδριλένοι ξεκίνησαν εκπληκτικά το παιχνίδι και βρέθηκαν να προηγούνται με 2-11 (3'), ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου φρόντισαν αμέσως με τους Κροάτες Μπέντερ και Ζίζιτς να μειώσουν σε 10-13 (5'). Πάντως η Ρεάλ είχε βρει ρυθμό, με καταπληκτικά ποσοστά στην επίθεση και πολυφωνία βρέθηκε στο +11 (22-33, 9').

Οι φωνές του Έλληνα προπονητή των γηπεδούχων έπιασαν τόπο, οι παίκτες του βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία, πήραν τα ριμπάουντ και στην επίθεση οι ΝτιΜπαρτολομέο και Ντόρσεϊ έφεραν την ισορροπία (35-35, 15') η οποία διατηρήθηκε μέχρι να πάνε οι αντίπαλοι στα αποδυτήρια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ρεάλ βρήκε λύσεις στους Τόμπκινς και Ταβάρες ενώ η Μακάμπι στους Μπέντερ και Ντόρσεϊ με αποτέλεσμα να παραμένει το σκορ ισόπαλο (52-52, 25'). Το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς πλευρά αφού πότε ο ένας και πότε ο άλλος με σερί 3-4 πόντων έπαιρναν τα ηνία στο σκορ (63-66, 30').

Ήταν φανερό πως το παιχνίδι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες καθώς οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και καμία εξ αυτών δε μπορούσε να ξεφύγει ούτε καν με 3 πόντους διαφορά (71-70, 35'). Το τρίποντο του Ουίλμπεκιν έκανε το 76-72 (37'), ο Ταβάρες όμως ισοφάρισε γρήγορα στους 80 πόντους 50'' πριν τη λήξη. Ο Ντόρσεϊ όμως με 5 προσωπικούς πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε ματς που κρίνεται στη μία λεπτομέρεια, τα 6 μόλις λάθη των γηπεδούχων έπαιξαν ρόλο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντόρσεϊ πρόσφερε 30 πόντους (7/9δ., 4/5τρ., 4/4β.), 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη κι ένα κόψιμο.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Σε κακή κατάσταση ο Τάιους κι ο Γκαρούμπα.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπέντερ επιτέλους βοήθησε την ομάδα του έχοντας 9 πόντους και 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 83-82 ο Ντόρσεϊ με δύσκολο σουτ σκόραρε για το 85-84. Μετά τις εύστοχες βολές του Ντεκ ακολούθησε αντιαθλητικό φάουλ του Τέιλορ αφού δεν είχε μπει η μπάλα στο παρκέ.

Ο Χάντερ αστόχησε και στις δύο, ο Ουίλμπεκιν σε μία (86-84) όμως ο Κάρολ έκανε λάθος.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μακάμπι τα «νεκρά» διαστήματα. Η Ρεάλ την κακή άμυνα στον Ντόρσεϊ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το κάρφωμα του Χάντερ μετά την ασίστ του Ντόρσεϊ στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου.

Τα δεκάλεπτα: 24-33, 45-46, 63-66, 86-84