Ζενίτ - Εφές 85-78: Εδραιώνεται στην τετράδα η Ζενίτ του Πασκουάλ! (vid)

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης επικράτησε της Αναντολού Εφές με σκορ 85-78 και εδραιώνεται στην πρώτη τετράδα της κατάταξης, ενώ προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους στο ημίχρονο!

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης στην Εφές. Αντίθετα, σκόραρε 28 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-31 και τελικά πανηγυρίσε τη 13η νίκη της φέτος απέναντι στην Εφές που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των Ρώσων που συνεχίζουν με το γκάζι πατημένο το τελευταίο διάστημα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Ζενίτ μπήκε με τη... βελόνα στο κόκκινο στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με την Αναντολού Εφές, άρχισε τον αγώνα με σερί 8-0 και προηγήθηκε νωρίς-νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων όταν ο Αρτούρας Γκουντάιτις διαμόρφωσε το 18-8 στο 6:27. Μάλιστα η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 28-15, έχοντας ως κορυφαίο σκόρερ τον Ουίλ Τόμας (10π.), σουτάροντας 12/17 δίποντα και μοιράζοντας 8 ασίστ, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 4 λάθη.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, ο Όστιν Χόλινς ευστόχησε πίσω από τα 6μ.75 για το 41-22, ο Αντρέι Ζούμπκοφ σκόραρε για το +20 (44-24, 17:30) ενώ η Ζενίτ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-31 έχοντας 54.5% στο τρίποντο (6/11) κόντρα στην Αναντολού Εφές που στηρίχθηκε επιθετικά στον Βασίλιε Μίτσιτς (12π.). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν προσπάθησε να αντιδράσει, βελτίωσε τα νούμερά της στην επίθεση, κατέβασε την επίθεση της Ζενίτ στους 11 πόντους και μείωσε σε 64-55 στο 30'. Ακολούθως ο Πάνγκος έκανε το 83-72, η Εφές μείωσε σε 83-78 όμως η Ζενίτ κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε και διπλασίασε τις νίκες της κόντρα στους Τούρκους.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ζενίτ έχτισε διαφορά ασφαλείας στο ημίχρονο (53-31) που διατήρησε ως το τέλος του αγώνα, έχοντας επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μοιράζοντας 20 ασίστ αντί 13 της Εφές.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Αρτούρας Γκουντάιτις έκανε νταμπλ-νταμπλ με 11 πόντους και 10 ριμπάουντ στα 24:42 που έμεινε.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Τζέιμς Άντερσον είχε 0/2 τρίποντα και 2 ριμπάουντ σε 7:27.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Ματέους Πονίτκα τελείωσε τον αγώνα με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ζενίτ στο πρώτο ημίχρονο.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Εφές την εμφάνισή της στο πρώτο μέρος, η Ζενίτ το τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 53-31, 64-55, 85-78.