Χίμκι - Φενέρ 76-107: Τη... διέλυσε και έφτασε τις 8 σερί νίκες! (vid)

Νίκος Καρφής
Η εντυπωσιακή Φενέρ… σκόρπισε τη Χίμκι με 107-76, ανέβηκε στο 13-10 και διεύρυνε το σερί της στις 8 νίκες.

Δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα η Φενέρ κόντρα στην Χίμκι.

Οι Τούρκοι… σκόρπισαν την τελευταία ομάδα της βαθμολογίας της Euroleague με 76-107 και ανέβηκαν στο 13-10, φτάνοντας τις 8 σερί νίκες στη διοργάνωση.

Για τους νικητές πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντε Κολό με 18 πόντους, ενώ στον αντίποδα στους 29 πόντους σταμάτησε ο Σβεντ.

Η Φενέρ σούταρε με 85.3% στα δίποντα, μια επίδοση που είναι η δεύτερη κορυφαία στην ιστορία. Την κορυφαία την έχει ο Παναθηναϊκός που σούταρε με 87.5% το 2009 κόντρα στην Όλντενμπουργκ

Το ματς

Με τον Ντουβερίογλου η Φενέρ προηγήθηκε με 10-13, αλλά η Χίμκι απάντησε και με τον Βάλιεφ πέρασε μπροστά με 17-15. Ο Έντι διαμόρφωσε το σκορ δεκαλέπτου (22-23).

H ομάδα του Κοκόσκοφ πάτησε γκάζι στην 2η περιοδο και προηγήθηκε με 38-49 χάρη στον Ντε Κολό. To τρίποντο του Σβεντ έγραψε το 44-53 στη λήξη του ημιχρόνου. Οι Τούρκοι σούταραν με 2/7 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά.

Οι Τούρκοι έτρεξαν σερί 9-0 και πήγαν τη διαφορά στο +18 (44-62). O Nτε Κολό έκτόξευσε το προβάδισμα στο +25(49-74), 4 λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκάλεπτου.

H Xίμκι δεν γινόταν να γυρίσει αυτό το ματς και η Φενέρ έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση και επέκτεινε το σερί της στις 8 νικες.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Φενέρ σούταρε με 85.3% δίποντα, είχε παραπάνω ασίστ (29 αντί 15), ενώ μετέτρεψε το 44-53 σε 49-74 μέσα σε λίγα λεπτά και… καθάρισε το ματς.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Ντε Κολό είχε 18 πόντους με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ ο Μπράουν πρόσθεσε 17 με 6 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Μπέρτανς είχε 3 πόντους και 1/6 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Οι Γκούντουριτς, Βέσελι και Πιερ με 14, 15 και αντίστοιχα ήταν καθοριστικοί

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 44-53 έγινε 49-74 στο 26’ και η Χίμκι δεν γινόταν να επιστρέψει στο ματς.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Φενέρ, τα πάντα η Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-53, 57-83, 76-107