Μπασκόνια - Ζαλγκίρις 81-68: Εμεινε «ζωντανή» (vid)

Κωνσταντίνος Μελάγιες
Η Μπασκόνια (10-13) επικράτησε της Ζαλγκίρις (13-10) με 81-68 και επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα.

Η Μπασκόνια μετά από πέντε διαδοχικές ήττες γνώρισε τη νίκη επικρατώντας της Ζαλγκίρις με 81-68.

Οι Λιθουανοί ξεκίνησαν αρκετά καλά το παιχνίδι και με τον Λοβέρν να κυριαρχεί προηγήθηκαν με 9-15 (6'). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με πρωταγωνιστές τους Τζεκίρι και Χένρι προσπέρασαν στο σκορ (21-18, 9').

Στη δεύτερη περίοδο η ταυτόχρονη παρουσία Χένρι και Βιλντόζα στο παρκέ λειτούργησε εξαιρετικά κι η Μπασκόνια βρέθηκε στο +13 (39-26, 16').

Η Ζαλγκίρις μπορεί να είχε διάθεση να βγάλει αντίδραση, αλλά οι πολλές λανθασμένες επιλογές των παικτών της δεν το επέτρεψαν. Στην άλλη πλευρά οι παίκτες του Ιβάνοβιτς παρέμειναν πιστοί στο πλάνο τους και διατήρησαν τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο (58-45, 25').

Ο Γκριγκόνις απέκτησε ρυθμό στην επίθεση, αλλά οι Βάσκοι διατήρησαν τη ψυχραιμία τους και έτσι δεν έδωσαν το παραμικρό δικαίωμα στους Λιθουανούς να πιστέψουν πως είχαν πιθανότητες να μπουν στη διεκδίκηση της νίκης (72-63, 37'). Στο τέλος πάντως η πίεση των φιλοξενούμενων έφερε αποτέλεσμα και ο Ουόκαπ μείωσε σε 74-68 (38'), χωρίς να προλάβει κάτι καλύτερο.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Μπασκόνια είχε πέντε περισσότερες ασίστ (20-15) και εννιά λιγότερα λάθη (11-20).

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άλεκ Πίτερς τελείωσε με 15 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Εξαιρετικός και ο Πιέρια Χένρι με 19 πόντους.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Λούκας Λεκαβίτσιους σε 14 λεπτά είχε 1/4 σουτ και 4 λάθη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Λούκα Βιλντόζα πρόσφερε 14 πόντους, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα και 5 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Όταν η Ζαλγκίρις μείωσε σε 74-68, ο Χένρι σκόραρε και έσβησε κάθε ελπίδα των Λιθουανών.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Μπασκόνια τίποτα. Η Ζαλγκίρις τα 19 λάθη.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρομερό κάρφωμα του Γκριγκόνις στο πρόσωπο του Βιλντόζα.

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 45-36, 61-48, 81-68