Άλμπα – Ρεάλ 63-72: Το έκανε ντέρμπι στο φινάλε αλλά «καθάρισε» με Κοζέρ, Ταβάρες (vid)

Η Ρεάλ Μαδρίτης (15-8) είχε τον έλεγχο στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα με την Άλμπα (8-15) που μείωσε σε 63-65 στα 2:53 για το φινάλε όμως η «Βασίλισσα» κράτησε το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 63-72.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο φάνηκε να «καθαρίζει» εύκολα τον αγώνα με την Άλμπα όμως οι γηπεδούχοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσουν στα τελευταία λεπτά. Ο Λάμερς μείωσε σε 63-65 στο 37:07 όμως η Ρεάλ έκανε σερί 7-0 ως το φινάλε και έφτασε στη νίκη.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην Mercedes-Benz Arena, εκεί όπου ο Σιμόνε Φοντέκιο ευστόχησε σε τρίποντο για το 10-10 ωστόσο η Ρεάλ απάντησε με σερί 10-0 και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 10-20 με τον Ντεκ στο 8:59. Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο έκλεισε την πρώτη περίοδο στο υπέρ της 14-22 ενώ ο Τρέι Τόμπκινς σκόραρε ξανά για το +10 (14-24). Η Άλμπα Βερολίνου πίεσε ωστόσο η Ρεάλ διατηρούσε σταθερά διψήφια διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 30-40 χάρη στο τρίποντο του Ρούντι Φερνάντεθ.

Ακολούθως, τα τρίποντα των Μάρκους Έρικσον και Λουκ Σίκμα έκαναν το 36-42 στο 23:12 όμως οι συνεχόμενοι πόντοι των Κοζέρ και Αλοθέν διαμόρφωσαν το 36-50 στο 26:03 για τους Μαδριλένους που επέβαλαν τον ρυθμό τους και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 47-59 με τον Γκάμπριελ Ντεκ. Παρ’ όλα αυτά η Άλμπα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές και την αστοχία της Ρεάλ, έκανε επιμέρους σκορ 16-6 και μείωσε σε 63-65 με τον Μπεν Λάμερς στα 2:53 για το τέλος! Τα λάθη της Άλμπα έδωσαν την ευκαιρία στους Μαδριλένους να κρατήσουν το προβάδισμα ως το φινάλε, επικρατώντας με 63-72.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Ρεάλ σούταρε με 64.7% στο δίποντο και κατέβασε 40 ριμπάουντ αντί 26 της Άλμπα.

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φαμπιάν Κοζέρ (13π., 5ασ.) και ο Έντι Ταβάρες (9π., 10ριμπ.) ηγήθηκαν της Ρεάλ στο Βερολίνο.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τρέι Τόμπκινς βοήθησε τη Ρεάλ με 9 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Άλεξ Τάιους είχε 1 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 φάουλ στα 8:01 που έμεινε στο παρκέ για τους νικητές.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Η απόδοση της Ρεάλ στα τελευταία 2 λεπτά.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Η Ρεάλ τα «νεκρά» διαστήματα, η Άλμπα ότι το comeback έμεινε στη μέση.

Τα δεκάλεπτα: 14-22, 30-40, 47-59, 63-72.