Μακάμπι – Χίμκι 92-62: Ισοπέδωσε τη Χίμκι των 9 παικτών (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Η Χίμκι παρατάχθηκε με 9 παίκτες στο Τελ Αβίβ κόντρα στη Μακάμπι που… ισοπέδωσε τους Ρώσους με σκορ 92-62 σε εξ αναβολής αγώνα για την 24η αγωνιστική και ολοκλήρωσε με τον καλύτερο τρόπο τις εντός έδρας υποχρεώσεις της στη φετινή EuroLeague.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν περιθώριο αμφισβήτησης στη Χίμκι. Αντίθετα, παρουσιάστηκε στη Menora Mivtachim Arena μπροστά σε 3.000 οπαδούς της με σκοπό να τελειώσει τη… δουλειά από νωρίς, ολοκληρώνοντας με νίκη τις υποχρεώσεις της στο γήπεδό της. Πράγματι, οι Ισραηλινοί επέβαλαν τον ρυθμό τους από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και έφτασαν στην εύκολη νίκη κόντρα στους Ρώσους που παρατάχθηκαν με 9 παίκτες.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η Μακάμπι προηγήθηκε νωρίς – νωρίς με διψήφια διαφορά πόντων, όταν ο Σκότι Ουίλμπεκιν σκόραρε για το 20-9 στο 7:59, φτάνοντας τους 13 πόντους σε αυτό το διάστημα. Η «ομάδα του λαού» έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο υπέρ της 22-12 και στη συνέχεια, έπαιξε με τη βελόνα στο… κόκκινο! Ο Κρις Τζόουνς έκανε το 39-18 με 2/2 βολές ενώ ο Οζ Μπλέιζερ εκτόξευσε τη διαφορά στο +28 (50-22) για τη Μακάμπι που πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 53-25. Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο ημίχρονο σκόραραν και οι 10 παίκτες που χρησιμοποίησε ο Σφαιρόπουλος, έχοντας 13/22 δίποντα (59.1%), 8/15 τρίποντα (53.3%), 24 ριμπάουντ και 13 ασίστ κόντρα στη Χίμκι που στηρίχθηκε επιθετικά στον Σεργκέι Καράσεφ (11π., 4/5 δίπ.). Η Μακάμπι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, ο Ντιμπαρτολομέο είχε 2/2 βολές για το +40 (67-27, 23:01) ενώ ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 73-38 στο 30’. Εν τέλει, οι γηπεδούχοι έφτασαν στην εύκολη νίκη με 92-62 και ανέβηκαν στο 14-19 στην κατάταξη.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: H Μακάμπι είχε έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και μεγαλύτερο βάθος πάγκου.

ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Άντε Ζίζιτς τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους (1/1 βολ., 6/8 δίπ.), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 μπλοκ σε 16:48.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ μέτρησε 10 πόντους, 6 ασίστ και 4 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Βιάτσεσλαβ Ζάιτσεφ είχε 3 πόντους με 1/6 σουτ εντός πεδιάς και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Το 31-13 της Μακάμπι στη δεύτερη περίοδο. Οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 53-25 και δεν απειλήθηκαν σε κανένα σημείο του αγώνα από τη Χίμκι.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 53-25, 73-38, 92-62.