Γαλατασαράι - Μπαχτσεσεχίρ 78-85: Με φόρα στη Θεσσαλονίκη οι Τούρκοι

Η Μπαχτσεσεχίτ πέρασε το εμπόδιο της Γαλατασαράι με επιτυχία και πηγαίνει... φορτσάτη στη Θεσσαλονίκη για την αναμέτρηση με τον Ηρακλή.

Λίγο πριν ταξιδέψει στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσει τον Ηρακλή (20/10) στο πλαίσιο του FIBA Europe Cup, η Μπαχτσεσεχίρ επικράτησε της Γαλατασαράι με για την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος.

Για τους νικητές, γεμάτη εμφάνιση με 10 πόντους, 4 ασίστ και 9 ριμπάουντ σε 29:44 πραγματοποίησε ο Ογκούζ Σαβάς, με τους Σμιθ, Γιλμάζ και Μπέντιλ να προσθέτουν 14, 13 και 10 αντίστοιχα. Για τους ηττημένους δεν αρκούσαν οι 33 πόντοι που σκόραρε ο Μέλο Τριμπλ (με 5 ασίστ) στα περίπου 39 λεπτά που αγωνίστηκε.

Η Γαλατασαράι κινήθηκε καλύτερα στο πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να το κλείσει υπέρ της με το σκορ στο 21-19. Από εκεί και πέρα, με ένα σερί 9-15, οι φιλοξενούμενοι πήραν το προβάδισμα και οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 4 πόντους (36-40).

Η διαφορά έφτασε μέχρι και το +8 (39-47) μετά το τέταρτο του ημιχρόνου ωστόσο οι δύο ομάδες έμπαιναν στην τελευταία πράξη της αναμέτρησης και πάλι από το μηδέν, αφού οι γηπεδούχοι έφεραν το ματς στα ίσια με το 58-58.

Η αντίπαλος του Ηρακλή στην Ευρώπη... θορυβήθηκε, πάτησε το «γκάζι» και πήρε κεφάλι μέχρι και με 9 πόντους (65-74) στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Οι παίκτες του Ερτουγρούλ Ερντογάν μείωσαν στο καλάθι (78-80), ωστόσο η Μπαχτσεσεχίρ ήταν αποφασισμένη να φύγει με το ροζ φύλλο αγώνα και διαμόρφωσε το τελικό 78-85 μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα.