Όλντενμπουργκ - Άλμπα 74-92: Υπόθεση ενός ημιχρόνου για τα «Άλμπατρος»

Ευαγγελος Στελλάκης

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Άλμπα Βερολίνου «καθάρισε» εκτός έδρας την Όλντενμπουργκ με σκορ 74-92.

Μετά την «διαβολοβδομάδα» της EuroLeague, ήρθε η δεύτερη εγχώρια νίκη για τα «Άλμπατρος», έπειτα από τέσσερις «στροφές» στην εφετινή κούρσα της Bundesliga.

Το σύνολο του Ίσραελ Γκονζάλες δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο στην επανάληψη βελτιώθηκε και στις δύο πλευρές του παρκέ, πατώντας «γκάζι» για τη νίκη.

Ο Όσκαρ ντα Σίλβα ήταν ο πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Βερολίνου έχοντας 21 πόντους συν 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Από 18 πόντους έκαστος είχαν οι Ολίντε και Σμιθ.

Οι γηπεδούχοι είχαν σε καλό βράδυ τον αρχηγό τους, Μάρτιν Μπρόινιχ, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους και μάζεψε 9 ριμπάουντ σε 30 λεπτά παρουσίας.

Τα δεκάλεπτα: 24-25, 43-38, 54-66, 74-92