Μπάγερν - Μπάμπεργκ 83-62: Ισοπεδωτικοί οι Βαυαροί στο ντέρμπι της Bundesliga

Η Μπάγερν (18-5) ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στην Μπάμπεργκ (9-12) κι έφτασε τελικά σε μια άνετη νίκη με σκορ 83-62.

Αν και στο ημίχρονο βρέθηκε πίσω στο σκορ με 34-35, η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στο παρκέ για το δεύτερο μέρος τρομερά αποφασισμένη για τη νίκη και με επιμέρους 49-27 πήρε το 18ο φετινό της ροζ φύλλο στην Bundesliga σε σύνολο 23 αγώνων.

Ο Ντεσόν Τόμας με 20 πόντους και 2 ασίστ, ο Νταρούν Χίλιαρντ με 13 πόντους και 1 ασίστ κι ο Όγκουστιν Ρούμπιτ με 12 πόντους και 3 ριμπάουντ ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, οι οποίοι είδαν και τους Γιάραμαζ και Ομπστ να γίνονται διψήφιοι με 11 πόντους έκαστος.

Οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι ολοκλήρωσαν το ματς με 45% στο τρίποντο (14/31) ενώ μοίρασαν και 17 ασίστ έναντι 7 λαθών, κυριαρχώντας εξ ολοκλήρου μετά το κακό α' μέρος.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Τζάστιν Ρόμπινσον ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους και 4/9 τρίποντα κι ο Κρίστιαν Σενγκφέλντερ είχε 14 πόντους κι 9 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 34-35, 58-48, 83-62.