Όλντενμπουργκ - Άλμπα: 81-89: «Σβηστή» νίκη για τα άλμπατρος εκτός έδρας

Η Άλμπα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα εκτός έδρας με την Όλντενμπουργκ και επικράτησε με 81-89 για το πρωτάθλημα Γερμανίας.

Πιο εύκολη από ό,τι φανερώνει το τελικό σκορ ήταν η νίκη της Άλμπα επί της Όλντενμπουργκ εκτός έδρας για να συνεχίσει στο απόλυτο μετά από τρεις αγώνες. Η ομάδα του Βερολίνου είχε τον έλεγχο για τρία δεκάλεπτα, ενώ στην τελευταία περίοδο αν και χαλάρωσε δεν απειλήθηκε (81-89).

Μετά το αρχικό αναγνωριστικό διάστημα, τα «άλμπατρος» είχαν το προβάδισμα, το οποίο συνεχώς και ανέβαζαν μέχρι και το τρίποντο του Μπλατ που έγραψε το 52-70 στο 29ο λεπτό. Η Όλντενμπουργκ έκανε μία γενναία προσπάθεια επιστροφής, με την Άλμπα να έχει τα περιθώρια και να επικρατεί για το 3/3.

Τίμαν και Λο σκόραραν από 18 πόντους, ενώ είχαν από 3 και 7 ριμπάουντ αντίστοιχα. Προσίντα (11π.) και Σμιθ (10π.) ακολούθησαν, ενώ ο Μπλατ μοίρασε 7 ασίστ, όσες και οι πόντοι που σημείωσε.

Για την Όλντενμπουργκ ο Ράσελ είχε 16 και οι Ντρετσελ, Κλάσεν και Τιγκ από 13.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 36-44, 52-70, 81-89