Μούρθια - Σαραγόσα 72-77: Φινάλε παραμονή στην ACB για τον Σάκοτα απέναντι στην ομάδα του Βασιλειάδη

Υπό τις οδηγίες του Ντράγκαν Σάκοτα, η Σαραγόσα έκλεισε με νίκη την κανονική περίοδο της ACB (72-77) κόντρα στην Μούρθια του Κώστα Βασιλειάδη και παρέμεινε στην μεγάλη κατηγορία.

Η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα αντιμετώπισε την Μούρθια εκτός έδρας και κατάφερε να περάσει νικηφόρα για την τελευταία αγωνιστική της ACB. Αυτό σημαίνει πως η Σαραγόσα, έχοντας δει την Ανδόρρα να χάνει, παρέμεινε στην πρώτη κατηγορία, ενώ έσβησε και τις ελπίδες της ομάδας του Κώστα Βασιλειάδη για τα playoffs.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και με το τελικό 72-77 πέτυχαν τον στόχο της σεζόν. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Κιλπάτρικ, πρώην παίκτης του Παναθηναϊκού, με 16 πόντους, ενώ 14 είχε ο Ράντοντσιτς.

Ο Κώστας Βασιλειάδης, αγωνίστηκε 12 λεπτά και πέτυχε 14 πόντους οδηγώντας την Μούρθια στο σκοράρισμα. Πώς; Έχοντας 11/11 βολές και ένα εύστοχο τρίποντο στις 5 προσπάθειες που έκανε, ενώ μάζεψε και 1 ριμπάουντ. Ο Ουέμπ συμπλήρωσε με 13 πόντους, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να δώσουν την νίκη στους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 33-35, 49-59, 72-77