Βαλένθια - Μούρθια 74-75: Ο ΜακΦάντεν τους... ξέρανε πριν την διπλή ευρωπαϊκή εβδομάδα (vid)

Ο Θαντ ΜακΦάντεν σούταρε για τρεις με 8 δευτερόλεπτα να απομένουν στο ρολόι του ματς κόντρα στη Βαλένθια, ευστόχησε και έγραψε την ιστορία του αγώνα που έδωσε τη νίκη στη Μούρθια με 75-74.

Η Βαλένθια... κατέρρευσε στο τέταρτο δεκάλεπτο και γνώρισε την ήττα εντός έδρας από τη Μούρθια για την 4η αγωνιστική της ACB χάρη στο σουτ του ΜακΦάντεν που "έγραψε" το τελικό 74-75.

Παρά το κακό ξεκίνημα που τους βρήκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Μουμπρού κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα και να ολοκληρώσουν στο +5 τόσο στο ημίχρονο (45-40), όσο και με τη συμπλήρωση του 30ου λεπτού (60-55). Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν, πέρασαν μπροστά, όμως ο Τζόουνς διαμόρφωσε το 74-72 1'36'' και το μόνο που χρειαζόταν για τους γηπεδούχους ήταν να διατηρήσουν το προβάδισμα. Ο ΜακΦάντεν είχε αντίθετη άποψη, σούταρε για τρεις, ευστόχησε και έκανε το 74-75 με 8'' να απομένουν στο ρολόι, το οποίο χάρισε και τη νίκη στη Μούρθια.

Για τους νικητές, στους 16 ολοκλήρωσε το ματς ο Πουστοβόι με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, και ο πρωταγωνιστής ΜακΦάντεν είχε 11 πόντους και πριν το μεγάλο τρίποντο μετρούσε 2/7 (!).

Από την άλλη, τον... χορό για τη Βαλένθια έσυρε ο Ριβέρο με 26 (8/8 δίποντα, 3/4 τρίποντα) και ακολούθησε ο Τζόουνς με 14. Η Βαλένθια καλείται να ξεπεράσει το σοκ και να επικεντρωθεί στη διπλή εβδομάδα της EuroLeague.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 45-40, 60-55, 74-75