Γκραν Κανάρια - Βαλένθια 95-89: Την... πάτησε στην έδρα της

Σταυρούλα Μουστακάτου

Η Γκραν Κανάρια... πάτησε τη Βαλένθια στην έδρα της με το δεύτερο ημίχρονο του ματς και έφτασε στη νίκη με 95-89 για την 13η αγωνιστική της ACB.

Η Γκραν Κανάρια «κλείδωσε» τη Βαλένθια με την ενέργεια του κόσμου της και έφτασε σε μία μεγάλη επικράτηση με 95-89 για την 13η αγωνιστική της ισπανικής λίγκας.

Το αρχικό μισό έληξε με το σκορ υπέρ της Βαλένθια με 46-51, όμως η επιστροφή είχε... έναν πρωταγωνιστή και αυτός ήταν οι γηπεδούχοι. Το επιμέρους 25-18 της τρίτης περιόδου έδωσε ένα «αέρα» στην Γκραν Κανάρια για να φτάσει ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη με 10 λεπτά να απομένουν. Οι παίκτες του Μουμπρού έφτασαν στο -3 με τον Τζόουνς δευτερόλεπτα πριν το τέλος, οι αντίπαλοι απάντησαν με τρίποντο και κάπως έτσι έγραψαν και την ιστορία του ματς.

Ο Ντιοπ είχε 11 πόντους με 8 ριμπάουντ, ο Ίνγκλις προσέθεσε 17 , ενώ ακόμη 3 ήταν διψήφιοι. Από την άλλη, στους 14 ήταν ο Χάρπερ και ο Ντούμπλιεβιτς των 5 ριμπάουντ.