Ομπραδόιρο - Ρεάλ 78-84: Συνεχίζει στην κορυφή πριν την διπλή εβδομάδα (vid)

Η Ομπραδόιρο δεν παραδόθηκε εύκολα απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, παρόλα αυτά οι παίκτες του Τσους Ματέο βρήκαν τις λύσεις για να φτάσουν στη νίκη με 78-84 κοιτάζοντας την «διαβολοβδομάδα».

Την 18η εφετινή της νίκη σε 21 αναμετρήσεις στην ACB μέτρησε η Ρεάλ Μαδρίτης αντιμετωπίζοντας εκτός έδρας την Ομπραδόιρο, της οποίας και επικράτησε με 78-84. Με αυτόν τον τρόπο πήρε «αέρα» στην κορυφή της βαθμολογίας λίγο πριν την διπλή εβδομάδα της EuroLeague, εκμεταλλευόμενη και την ήττα της Μπαρτσελόνα από την Σαραγόσα.

Η Ρεάλ ξεκίνησε το ματς βρίσκοντας λύσεις αρχικά από τους Μούσα και Χάνγκα και έπειτα αυξάνοντας τους παράγοντες του αγώνα πήγε στα αποδυτήρια με το +14 (30-44). Με τον Σκραμπ να μοιράζει και τους Μπλάζεβιτς, Βισέδο, Ρόμπερτσον και Ζούρμπριγκεν να σκοράρουν, η Ομπραδόιρο έκλεισε υπέρ της το δεκάλεπτο κλείνοντας σε ένα μέρος την ψαλίδα με τους φιλοξενούμενους. Το 68-71 από τον Γκερέρο στο 36' μετατράπηκε σε 70-79 από τον Γουίλιαμς Γκος δύο λεπτά αργότερα και κάπου εκεί είχε γείρει η ζυγαριά για το τελικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος του παρκέ για τους Μαδριλένους ήταν ο σχεδόν άχαστος Μούσα με 4/5 δίποντα και 3/3 τρίποντα για 20 πόντους, ο Ντεκ σταμάτησε στους 15 με 7 ριμπάουντ, ο Γουίλιαμς Γκος σκόραρε 11 με 4 ασίστ και ριμπάουντ, ενώ ο Ροντρίγκεθ μοίρασε 6 ασίστ δίπλα σε 8 πόντους. Από την άλλη, Μπλάζεβιτς (18π., 9 ριμπ.), Γκερέρο (12π.) και Π.Σκραμπ (12π.,, 8 ασ.) κράτησαν την ομάδα τους κόντρα στη Ρεάλ.

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 30-44, 57-66, 78-84