Μπαρτσελόνα - Ρεάλ 85-79: Υπεροχή Λαπροβίτολα στο clasico, έπιασε κορυφή η Μάλαγα

Φάση από τον αγώνα Μπαρτσελόνα - Ρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα, με τον Νίκο Λαπροβίτολα να σημειώνει 25 πόντους επιβλήθηκε με 85-79 στο clasico κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα επιχείρησε να μετατρέψει το clasico με τη Ρεάλ Μαδρίτης σε παράσταση για ένα ρόλο, ωστόσο γοργά κατάλαβε πως όσο περνούσε η ώρα, οι ρόλοι έπρεπε να μοιραστούν ξανά.

Το 27-11 και το 36-17 του πρώτου ημιχρόνου, με τον Νίκο Λαπροβίτολα να κάνει τα πάντα στο παρκέ, έδωσαν τη θέση τους στην αντεπίθεση της... πληγωμένης Ρεάλ (10/24 τριπ.), με το σκορ 7 λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα να είναι στον πόντο (64-63).

Ένα σερί 5-0 των Καταλανών τους έφερε σε θέση οδηγού (69-63), με τη γηπεδούχο να συνεχίζει να έχει υπεροχή (75-70 και 80-73).

Ο Γιουλ μείωσε σε 80-75 και αφού ο Λαπροβίτολα ευστόχησε για τρεις, ο Γιαμπουσέλε απάντησε με δίποντο. Το νέο καλάθι του ίδιου παίκτη διαμόρφωσε το 85-77, με την Μπάρτσα να βγάζει και την άμυνα. Μέχρι το φινάλε, άλλαξε μόνο το τελικό σκορ (85-79).

Ο Αργεντίνος ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους και 4/7 τρίποντα, ο Ρίκι Ρούμπιο πρόσθεσε 11 πόντους, 4 ασίστ και ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ 10 πόντους, 6 ριμπάουντ.

Για τη Ρεάλ, οι Ντεκ και Μούσα είχαν από 14 πόντους, ενώ ο Σέρχιο Γιουλ πρόσθεσε 11 και ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε 10.

Τα δεκάλεπτα: 27-11, 45-33, 64-58, 85-79.