Τριέστε - Φορτιτούντο 77-85: Ο Χαραλαμπόπουλος «κλείδωσε» την νίκη της ομάδας του

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος σκόραρε για το 73-83 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα και ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη της Φορτιτούντο απέναντι στην Τριέστε (77-85) για την 23η αγωνιστική της Serie A.

Η Φορτιτούντο κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Τριέστε με 85-77 για την Serie A και ανέκαμψε από την ήττα απέναντι στην Βίρτους την περασμένη αγωνιστική ξεκολλώντας από τη τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς να απομακρύνεται από την επικίνδυνη ζώνη.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημά του με την διαφορά να φτάνει και σε διψήφιες τιμές, ενώ με οδηγό το δεύτερο (17-27) και τέταρτο δεκάλεπτο (20-24), πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος αγωνίστηκε 29 λεπτά και μέτρησε 10 πόντους με 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ ήταν και εκείνος που ανέβασε την διαφορά στους 10 (73-83) λίγα δευτερόλεπτα πριν την λήξη.

Πρώτος σκόρερ των Μπολονέζων ήταν ο Φραζίερ με 18 πόντους, ενώ Μπεντζινγκ, Αραντόρι και Φελντέιν είχαν από 17.

Από πλευράς γηπεδούχων, Ντέλια (16π.), Ντέιβις (15π.) και Μπανκς (12π.) οδήγησαν επιθετικά την ομάδα τους χωρίς να πετύχουν κάτι ουσιαστικό.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 36-43, 57-61,77-85