Πέζαρο - Αρμάνι 65-85: «Χτίζει» σερί η ομάδα του Μιλάνου

Γιώργος Κούβαρης
Σιλντς

Η Αρμάνι Μιλάνο «διέλυσε» εκτός έδρας την Βαρέζε με 85-65 και έφτασε τις τρεις συνεχόμενες νίκες στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Το δικό της σερί «χτίζει» η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα εντός των συνόρων καθώς επιβλήθηκε και μέσα στην «Vitrifigo Arena» του Βαρέζε με διαφορά 20 πόντων.

Από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά η Αρμάνι άρχισε να πατάει το πόδι στο γκάζι και ουσιαστικά δεν κινδύνευσε σε κανένα σημείο του αγώνα.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Σέιβον Σιλντς να σταματάει στους 17 πόντους έχοντας 4/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 3/5 βολές. Ο Ντέβον Χολ πρόσθεσε άλλους 11 πόντους σε 30 λεπτά συμμετοχής, ενώ από 10 πόντους πέτυχαν οι Χάινς, Μέλι και Φλοκαντόρι.

Με αυτή τη νίκη η Αρμάνι έφτασε τις τρεις συνεχόμενες επιτυχίες και παρέμεινε στην 4η θέση της κατάταξης έχοντας το ίδιο ρεκόρ (11-6) με τη Νάπολι, ενώ προηγούνται η Μπρέσια (13-4), η Βενέτσια (12-5) και Βίρτους Μπολόνια (12-5).

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 32-40, 48-66, 65-85.

ΜΠΑΣΚΕΤ: ΙΤΑΛΙΑ Τελευταία Νέα