NBA Preseason: Νίκη για Σανς, οι Μπουλς επικράτησαν των Νάγκετς στη 2η παράταση (vid)

Ο Ντέβιν Μπούκερ των Σανς.

H Preseason του NBA συνεχίστηκε με αρκετά ματς. Ξεχώρισε η νίκη των Σικάγο Μπουλς απέναντι στους πρωταθλητές Ντένβερ Νάγκετς στη 2η παράταση.

Οι Φοίνιξ Σανς είδαν τους Κέβιν Ντουράντ (16π.) και Ντέβιν Μπούκερ (18π.) να επιστρέφουν (έμεινε εκτός ο Μπράντλεϊ Μπιλ) και πήραν τη νίκη στο Πόρτλαντ με 122-111.

Πρώτος σκόρερ των Σανς ήταν ο Έρικ Γκόρντον (20π.), ενώ ο Γιουσούφ Νούρκιτς πρόσθεσε 17 με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Για τους Μπλέιζερς, ο rookie Σκουτ Χέντερσον είχε 22 πόντους (8/14 σουτ), 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, αλλά και 6 λάθη σε 30:46.

Μπουλς - Νάγκετς 133-124 (2η παρ.)

Οι δύο ομάδες έπαιξαν δέκα έξτρα λεπτά, αφού ο νικητής κρίθηκε στη 2η παράταση. Ο Νίκολα Γιόκιτς είχε 17 πόντους σε 18 λεπτά στο παρκέ (8/10 διπ., 1/2 τριπ,), ο Τζούλιαν Στάτερ πρόσθεσε 16 και ο Κόλιν Γκιλέσπι 13.

Για τους νικητές, ο ΝτεΜάρ ΝτεΡόζαν μέτρησε 19 πόντους.

Θάντερ - Πίστονς 125-128

Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 7 πόντους και έδωσε 3 ασίστ σε 17:09 στο ντεμπούτο του με τους Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ. Πρώτος σκόρερ για την OKC ήταν ο Λούγκεντζ Ντορτ με 24, ενώ ο Σάι Γκίλτζιους - Αλεξάντερ σημείωσε 12 πόντους σε 21:31.

Για τους Πίστονς το δίδυμο των Τζέιμς Γουάισμαν (20π., 10 ριμπ.), Στάνλεϊ Ουμούντε (18π.) έφερε τη νίκη.

Καβαλίερς - Μάτζικ 105-108

Τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι νικητές: Φρανζ Βάγκνερ 18, Μαρκέλ Φουλτζ 13 και Μόριτζ Βάγκνερ 14 πόντους. Για τους Καβαλίερς (εκτός οι Τζάρετ Άλεν και Κάριλ ΛεΒέρτ) ο Ντάριους Γκάρλαντ είχε 19 πόντους, ενώ ο Ντόνοβαν Μίτσελ έμεινε στους 9 μετρώντας 3/14 σουτ (2/8 τριπ., 1/6 διπ.).

Γουίζαρντς - Χόρνετς 98-92

Ο Κάιλ Κούζμα, με 19 πόντους οδήγησε το σκορ για τους Γουίζαρντς, με τον Τζόρνταν Πουλ να μετράει 11 πόντους (2/8 τριπ., 0/5 διπ., 5/6 βολές). Για τους Χόρνετς, οι οποίοι άφησαν ελεύθερο τον Κάι Τζόουνς, ο Τέρι Ροζίερ είχε 13 πόντους και ο ΛαΜέλο Μπολ 12 πόντους και 6 ριμπάουντ.

Χοκς - Γκρίζλις 103-102

Ένα λέι απ του Μάιλς Νόρις, το μοναδικό του καλάθι στο ματς, 45 δεύτερα πριν από το τέλος του αγώνα, έδωσε τη νίκη στους Χοκς. Ο Τρέι Γιανγκ είχε 20 πόντους και ο Τζέιλεν Τζόνσον πρόσθεσε 14. Για τους Γκρίζλις (πάντα εκτός ο τιμωρημένος Τζα Μοράντ) ο Σάντι Αλντάμα είχε 22 πόντους και ο ΤζιΤζι Τζάκσον 24.

Πέλικανς - Ρόκετς 87-120

Οι Ρόκετς διέλυσαν τους Πέλικανς με 22 πόντους του Τζαμπάρι Σμιθ Τζούνιορ και τους Αλπερέν Σενγκούν, Τζέιλεν Γκριν και Άμεν Τόμπσον να σημειώνουν από 12 πόντους.

Για τους Πέλικανς, ο Ζάιον Γουίλιαμσον είχε 4 πόντους σε 21:50, ενώ πρώτος σκόρερ ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ με 17.

@Photo credits: Phoenix Suns