Νετς - Χιτ 95-96: Ο Χίρο το... γύρισε, ο Μπάτλερ το «καθάρισε» (vid)

Γιώργος Κούβαρης

Σ' ένα δραματικό σε εξέλιξη ματς, οι Μαϊάμι Χιτ κατάφεραν να «λυγίσουν» τους Μπρούκλιν Νετς στην παράταση, κερδίζοντας με 96-95 χάρη σε 2/2 βολές του Τζίμι Μπάτλερ.

Οι Νετς είχαν την τύχη στα χέρια τους αλλά «αυτοκτόνησαν» εις διπλούν απέναντι στους Μαϊάμι Χιτ. Τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα, όσο και στην παράταση.

Ο Τάιλερ Χίρο έμελλε να ήταν εκείνος που θα «υπέγραφε» την ανατροπή του αγώνα με δύο συνεχόμενα τρίποντα στην παράταση μετατρέποντας το -5 (93-88) σε -2 (93-91) και στη συνέχεια το -4 (95-91) σε -1 (95-94) στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα. Και να 'ταν μόνο αυτό; Ήταν εκείνος που με δικό του καλάθι λίγο πριν από το τέλος της κανονικής διάρκειας είχε φέρει το ματς στα ίσια αλλά στη συνέχεια ο Καμ Τόμας αστόχησε στην επίθεση των Νετς.

Μοιραίοι στην παράταση για τους Νετς ήταν αρχικά ο Κλάξτον ο οποίος αστόχησε ολομόναχος και εξ επαφής στο φόλοου με το σκορ στο 95-94 στα 24'' πριν από το τέλος και στη συνέχεια ο Μπρίτζες ο οποίος ανέλαβε το σουτ της νίκης μετά τις 2/2 βολές του Μπάτλερ ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 31 πόντους με 8/12 εντός παιδιάς και 15/16 βολές, ενώ άλλους 29 πόντους πέτυχε ο Τάιλερ Χίρο (4/11τρίπ.) με 11 ριμπάουντ. Γεμάτο παιχνίδι και από τον Μπαμ Αντεμπάγιο ο οποίος είχε 11 πόντους και 20 ριμπάουντ. Για τους γηπεδούχους Νετς, ο Μίκαλ Μπρίτζες τελείωσε το παιχνίδι με 26 πόντους και 10/23 σουτ, ενώ άλλους 23 πόντους σημείωσε ο Καμ Τόμας ο οποίος ωστόσο μέτρησε 7/20 σουτ, εκ των οποίων 2/10 τρίποντα.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-16. 45-31, 69-68, 89-89 (κ.α.), 95-96 (παρ.)

@Photo credits: @MiamiHEAT