Τζαζ - Σέλτικς 107-123: Ο Τέιτουμ έπαιξε και για τους απόντες (vid)

Ο Τζέισον Τέιτουμ ήταν... καταιγιστικός στη Γιούτα και οι Σέλτικς πέρασαν από την έδρα των Τζαζ με το ευρύ 107-123.

Οι Σέλτικς (51-14) δε δυσκολεύτηκαν καθόλου να επικρατήσουν των Τζαζ (28-37) στη Γιούτα, φτάνοντας με άνεση στο τελικό 107-123.

Σε ένα παιχνίδι που η επίθεσή τους «καθάρισε» από την πρώτη περίοδο, φτάνοντας σε παραγωγή 44 πόντων που μετατράπηκε σε 76 στο ημίχρονο. Δεν μπορούσε να φτάσει φυσικά εκεί η επίθεση των Τζαζ απέναντι στην άμυνα των Σέλτικς, με τον Τζέισον Τέιτουμ να οδηγεί και να σκοράρει 38 πόντους, καλύπτοντας τις απουσίες των Τζέιλεν Μπράουν, Κρίσταπς Πορζίνγκις και Αλ Χόρφορντ.

Ο Τέιτουμ σούταρε 13/25 εντός παιδιάς, εκ των οποίων 4/10 τρίποντα, μαζί με 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Ο Ντέρικ Γουάιτ ήταν συμπαραστάτης τους με 24 πόντους ενώ ο Χόλιντεϊ πέτυχε άλλους 16 με 8 τελικές πάσες. Από την πλευρά των ηττημένων ο Σέξτον έφτασε τους 20 με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Κλάρκσον τους 21 ενώ πρώτος σκόρερ τους ήταν ο Κεγιόντε Τζορτζ με 26!

Τα δωδεκάλεπτα: 33-44, 57-76, 91-102, 107-123

@Photo credits: NBA/Getty Images