Τίμπεργουλβς - Σανς 120-95: Με υπογραφή... Έντουαρντς το 1-0 (vid)

Με τον Άντονι Έντουαρντς να το... παίρνει πάνω του, οι Μινεσότα Τίμπεργουλβ επικράτησαν εύκολα των Φοίνιξ Σανς με 120-95 και... άνοιξαν το σκορ (1-0) στη σειρά.

Έπρεπε να περάσουν 20 ολόκληρα χρόνια για να μπορέσουν να πανηγυρίσουν οι Τίμπεργουλβς τη νίκη σε εντός έδρας ματς των Play Off όσον αφορά το Game 1.

Και πώς να μην το έκαναν όταν είχαν τον Άντονι Έντουαρντς σε τόσο τρομερή βραδιά. Ο σούπερ σταρ των «Λύκων» έδειξε τα... δόντια του και έκανε μια «χαψιά» τους Σανς για το 1-0 της Μινεσότα στη σειρά. Συγκεκριμένα τελείωσε το ματς έχοντας 33 πόντους, τους 18 εκ των οποίων στην 3η περίοδο, όταν η ομάδα του έφτασε να προηγείται με 20 πόντους διαφορά (92-72) ρίχνοντας και τους τίτλους τέλους του αγώνα.

Η στατιστική του Έντουαρντς «έγραψε» 10/18 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα αλλά και 6 λάθη σε 36 λεπτά συμμετοχής. Ο Καρλ Άντονι Τάουνς είχε από τη πλευρά του άλλους 19 πόντους με 7 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες, ενώ «γεμάτο» double double είχε ο Ρούντι Γκομπέρ με 14 πόντους και 16 ριμπάουντ. Η σειρά θα παραμείνει στη Μινεσότα για το Game 2 της σειράς, το οποίο θα διεξαχθεί τα ξημερώματα της Τετάρτης (24/4, 02:30)

Για τους Σανς οι οποίοι δέχθηκαν επιμέρους 65-44 στην 2η και στην 3η περίοδο του αγώνα, ο Κέβιν Ντουράντ ήταν ο πρώτος σκόρερ με 31 πόντους και 11/17 εντός παιδιάς, ενώ άλλους 18 πόντους αλλά με μόλις 5/16 σουτ είχε ο Ντέβιν Μπούκερ. Στους 15 πόντους έμεινε ο Μπράντλι Μπιλ, ενώ ο Ρόις Ο' Νιλ πρόσφερε από τον πάγκο άλλους 14 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 27-28, 61-51, 92-72, 120-95.

@Photo credits: NBA/Getty Images