Σέλτικς-Χιτ 114-94: Με σούπερ Τέιτουμ και 22 τρίποντα οι «Κέλτες»

Οι Μπόστον Σέλτικς έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +32 και τελικά επικράτησαν των Μαϊάμι Χιτ με 114-94, κάνοντας το 1-0 στην προημιτελική σειρά της Ανατολής.

Οι Σέλτικς ξεπέρασαν εύκολα το εμπόδιο των Χιτ στο Game 1 της προημιτελικής σειράς, επικρατώντας με 114-94 και κάνοντας το 1-0 στον α' γύρο των play off.

Οι «Κέλτες» έκαναν επιμέρους σκορ 31-14 στην τρίτη περίοδο με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 91-59, φτάνοντας στη νίκη επί των Χιτ που είναι υποχρεωμένοι να... επιβιώσουν χωρίς τον Τζίμι Μπάτλερ.

Για τους Σέλτικς που σούταραν 22/49 τρίποντα, ο Τζέισον Τέιτουμ γέμισε τη στατιστική του με 23 πόντους, 10 ριμπάουντ και 10 ασίστ σε 41 λεπτά!

Από 'κει και πέρα, ο Κρίσταπς Πορζίνγκις πρόσθεσε 18 ππόντους και τέσσερα ριμπάουντ ενώ ο Ντέρικ Γουάιτ είχε 20 πόντους, τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ.

Όσον αφορά τους Χιτ, ο Μπαμ Αντεμπάγιο μέτρησε 24 πόντους, έξι ριμπάουντ και τρεις ασίστ ενώ ο Στέφαν Γιόβιτς πρόσθεσε 10 πόντους και έξι ριμπάουντ.

Τα δωδεκάλεπτα: 26-21, 60-45, 91-59, 114-94.