NBA, Λίλαρντ: Η διαφορά των αριθμών μετά την 35άρα του ημιχρόνου

Ντέμιαν Λίλαρντ

Απόλυτος πρωταγωνιστής της πρεμιέρας των Μπακς στα play off ήταν ο Ντέμιαν Λίλαρντ, ωστόσο το παράδοξο της ημέρας ήταν πως από τους 35 πόντους του ημιχρόνου δε σκόραρε ούτε έναν στο δεύτερο.

Τα πεπραγμένα του Ντέμιαν Λίλαρντ στο πρώτο παιχνίδι της σειράς των Μπακς με τους Πέισερς ήταν από άλλον πλανήτη. Ο Λίλαρντ υπήρξε «καυτός» για ένα ολόκληρο ημίχρονο και πήρε από το χέρι την ομάδα του, σκοράροντας 35 πόντους μέσα σε 19 λεπτά.

Από τους 19 στην 1η περίοδο, στους 35 στο ημίχρονο. Και σε αυτούς έμεινε. Απίστευτο και όμως αληθινό, για έναν σκόρερ του βεληνεκούς του. Φυσικά με τη διαφορά σε πολύ υψηλά επίπεδα, δε χρειάστηκε ούτε αυτός να πιεστεί ενώ και ο Ντοκ Ρίβερς τον διαχειρίστηκε όπως θα 'πρεπε.

Ωστόσο έχει ενδιαφέρον η διαφορά των αριθμών και το πώς τελικά δε σκόραρε στο δεύτερο ημίχρονο. Κάτι που δεν αλλάζει καθόλου το 1-0 της σειράς για τους Μπακς, που φυσικά χρειάζονται τον Λίλαρντ στα ίδια επίπεδα, πολλώ δε μάλλον όσο λείπει ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με το θέμα στη γάμπα.