Τίμπεργουλβς - Σανς 105-93: Οι λύκοι... δάγκωσαν ξανά και πήγαν στο 2-0 (vid)

Νίκος Καρφής

Η Μινεσότα εκμεταλλεύτηκε ξανά την έδρα της και έκανε το 2-0 στη σειρά με τους Σανς μετά το 105-93.

Πολύ σκληρή ομάδα η Μινεσότα, το έδειξε και στο δεύτερο ματς της σειράς κόντρα στους Σανς. Οι Τίμπεργουλβς ήταν καλύτεροι από τους ηλιους στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησαν με 105-93 και έτσι έκαναν το 2-0 στον πρώτο γύρο των play off της Δύσης. Έτσι έβαλαν πολύ δύσκολα στο Φοίνιξ που θα έχει τα δύο επόμενα ματς στο γήπεδο του.

Βγήκε μπροστά ο ΜακΝτάνιελς

Για τους νικητές ο Τζέιντεν ΜακΝτάνιελς είχε 25 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ με σπουδαία εμφάνιση, ενώ ο Άντονι Έντουαρντς μέτρησε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. O Γκομπέρ είχε 18 πόντους με 9 ριμπάουντ και ο Κόνλεϊ πρόσθεσε 18 πόντους. O Tάουνς έμεινε χαμηλά στους 12 πόντους και τα 8 ριμπάουντ.

Από την άλλη πλευρά ο Μπούκερ είχε 20 πόντους, 3 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Ντουράντ μέτρησε 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ 10 πόντους με 14 ριμπάουντ είχε ο Νούρκιτς.

Η Μινεσότα έδειξε ξανά γιατί θεωρείται μία από τις κορυφαίες άμυνες του ΝΒΑ, κάνοντας εξαιρετική δουλειά στο δεύτερο ημίχρονο, εκεί που χρειαζόταν. Βρέθηκε να χάνει στο ημίχρονο για ένα πόντο, αλλά μετά βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και έφτασε σε ένα άνετο ροζ φύλλο αγώνα. Έχει γίνει το αφεντικό της σειράς, μπλοκάροντας τα ατού των αντιπάλων.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-21, 50-51, 78-71, 105-93