Νιγηρία - ΗΠΑ 72 - 81: Δίχως πρόβλημα ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι Αμερικανίδες

Αντωνία Σπανού

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι ΗΠΑ κόντρα στην Νιγηρία επικρατώντας με 81-72.

Είναι το μεγάλο φαβορί για το χρυσό και φρόντισε να μην αλλάξει αυτό από την πρεμιέρα. Η γυναικεία ομάδα των ΗΠΑ, δεν ακολούθησε αυτή των ανδρών και νίκησε την Νιγηρία με 81-72.

Στην πρεμιέρα των Ολυμπιακών Αγώνων για εκείνες, οι δύο ομάδες, έδωσαν μια ωραία παράσταση, με τις ΗΠΑ στο τέλος να δείχνουν την ανωτερότητα τους. Μπορεί η Νιγηρία να αντιστάθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο (20-17), αλλά δεν κατάφεραν να αντέξουν και τα 40 λεπτά.

Οι Αμερικανίδες έβγαλαν την ποιότητα τους στο παρκέ, έπαιξαν τόσο όσο, κατάφεραν να αυξήσουν την διαφορά και να την κρατήσουν μέχρι το τέλος, με το τελικό σκορ να είναι 81-72.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Ουίλσον με 19 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ και η Γκρίνερ είχε 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Για τις Νιγηριανές, η Καλού ήταν πρώτη σκόρερ με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 12-27, 18-26, 22-11