Mundobasket 2023, Ιαπωνία-Φινλανδία 98-88: Οι «Σαμουράι» πέταξαν εκτός τους Φινλανδούς

Με ένα επί μέρους 35-15 στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τον Γιούκι Καβαμούρα να κάνει τεράστια εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ιάπωνες έκαναν μια εκπληκτική ανατροπή απέναντι στους Φινλανδούς, επικρατώντας με 98-88. Εκτός των «16» του Mundobasket η Φινλανδία.

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, η Φινλανδία κρατούσε το προβάδισμα των 12 πόντων στο τρίτο δεκάλεπτο (53-65), αλλά με ένα με μια καταπληκτική τέταρτη περίοδο και τον Γιούκι Καβαμούρα να βάζει τεράστια σουτ, η Ιαπωνία έκανε την μεγάλη ανατροπή, επικρατώντας με 98-88, αποκλείοντας την ομάδα του Μάρκανεν από τη φάση των «16».

Για τους μεγάλους νικητές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζόσουα Χόγκινσον με 28 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γιούκι Καβαμούρα με 25.

Όσον αφορά τους Φινλανδούς, ο Λάουρι Μάρκανεν τελείωσε το ματς με 27 πόντους.

Το ματς

Οι δύο ομάδες πήγαιναν μέχρι το 4' μαζί στο σκορ (7-5), αλλά ένα γρήγορο 5-0 των Ιαπώνων τους έδωσε ένα μικρό «μαξιλαράκι» (12-5 στο 6'). Ο Χιεζίμα ήταν ασταμάτητος από τους Φινλανδούς, οι οποίοι έπρεπε να διορθώσουν την αμυντική τους νοοτροπία. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με την Ιαπωνία στο +7 (22-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Φινλανδία ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση της. Λάουρι Μάρκανεν και Μίκαελ Γιάντουνεν ήταν καταπληκτικοί και «κουβάλησαν» στις πλάτες την ομάδα τους. Τα σουτ των Ιαπώνων δεν μπήκαν, με την επιθετική δυστοκία να επηρεάζει την ψυχολογία τους και στην άμυνα, αφού το συνολικό σερί των Φινλανδών, ανήλθε στο 14-31. Το ημίχρονο έκλεισε με τη Φινλανδία στο +10 (36-46).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Φινλανδία όχι μόνο κράτησε τη διαφορά, αλλά την αύξησε σταθερά. Ο Ματσούνι μπήκε στην εξίσωση, ενώ η Ιαπωνία με τον Καβαμούρα προσπάθησε ανεπιτυχώς να πλησιάσει. Οι Φινλανδοί κατάφεραν και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 53-65.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, με δύο μακρινά σουτ, οι Ιάπωνες μείωσαν στους 7 (66-73 στο 31'). Ο Χόγκινσον έκανε τη διαφορά για την Ιαπωνία, που με δικές του ενέργειες, βρέθηκαν μόλις ένα καλάθι μακριά από τους Φινλανδούς (74-76 στο 34'). Με γκολ-φάουλ του Καβαμούρα, η Ιαπωνία πέρασε μπροστά αρχικά με 79-78 και στη συνέχεια πήρε προβάδισμα τριών πόντων (82-78 στο 36'), κάνοντας την ολική ανατροπή. H ομάδα του Μάρκανεν δεν μπόρεσε να βρει αντίδραση, γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στο τουρνουά με 98-88.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!