Mundobasket 2023, Βραζιλία-Ισπανία 78-96: «Καθάρισε» στη τέταρτη περίοδο η «Ρόχα» και προκρίθηκε στη δεύτερη φάση

Η Ισπανία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο το black-out των Βραζιλιάνων, επικρατώντας με 96-78, παίρνοντας τη δεύτερη νίκη τους στο Mundobasket 2023, αλλά και την πρόκριση για τους «16».

Η Ισπανία κατάφερε να κάνει το 2-0 στον όμιλο της, επικρατώντας επί της Βραζιλίας με 96-78. Η «Ρόχα» εκμεταλλεύτηκε το black-out των Βραζιλιάνων στην αρχή της τέταρτης περιόδου, παίρνοντας μεγάλη διαφορά που της επέτρεψε να έχει μια άνετη τελική επικράτηση.

Για τους Ισπανούς κορυφαίος ήταν ο Σαντιάγο Αλντάμα με 15 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 14. Στα «ρηχά» ο αδερφός του, Χουάντσο με 8 πόντους σε 20 λεπτά συμμετοχής.

Για τη Βραζιλία, ο Μπρούνο Καμπόκλο ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 15 πόντους, ενώ ο Γιάγκο Ντος Σάντος με 14.

Το ματς

Απόλυτα ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο. Καμία εκ των δύο ομάδων δεν βρήκε προβάδισμα άνω των τριών πόντων. Γουίλι Ερνανγκόμεθ για την Ισπανία και Μπρούνο Καμπόκλο για την Βραζιλία, ήταν εκείνοι που είχαν τις μπαγκέτες. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Βραζιλία να έχει ένα ισχνό προβάδισμα (22-21).

Ομοίως με το πρώτο δεκάλεπτο, το δεύτερο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν, αρχικά, χέρι-χέρι. Η Ισπανία βρήκε λύσεις με τα τρίποντα του Ντίαθ, παίρνοντας ένα προβάδισμα έξι πόντων (28-34 στο 13'). Με δικό της 4-0 απάντησε η Βραζιλία, με τον Χουέρτας να μειώνει στο καλάθι (32-34 στο 14'). Με κρεσέντο μακρινών σουτ, η ομάδα του Σκαριόλο βρήκε διψήφιο προβάδισμα (32-42 στο 17'), δείχνοντας ότι έχει τα ηνία του παιχνιδιού. Οι Βραζιλιάνοι δεν είχαν απαντήσεις, με συνέπεια η «Ρόχα» να ολοκληρώσει το ημίχρονο με +8 (42-50).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι Βραζιλιάνοι μπήκαν δυνατά, αλλά οι Ισπανοί κατάφεραν να τους κρατούν σε μια μικρή απόσταση. Κομπόκλο και Σάντος ήταν οι σταθερές για την ομάδα τους σε άμυνα και επίθεση. Από την άλλη πλευρά η «Ρόχα», βρήκε σημαντικές λύσεις στο πρόσωπο των Νούνιεθ και Αλντάμα, κλείνοντας το δεκάλεπτο με +5 (59-64).

Στη τέταρτη περίοδο, η Ισπανία ξέφυγε, εκμεταλλευόμενη και την επιθετική δυστοκία της Βραζιλίας. Γουίλι Ερνανγκόμεθ και Αλντάμα ήταν ασταμάτητοι, ενώ στον εξίσωση μπήκαν και οι υπόλοιποι παίκτες του Σκαριόλο. Η Βραζιλία είχε πάθει ολικό black-out, με τη διαφορά να ανεβαίνει και στο +19 (63-82 στο 36'). Η τελική επικράτηση δεν άργησε να έρθει, με τους Ισπανούς να επικρατούν με 96-78,

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-50, 59-64, 78-96.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!